Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Bosch Mono-Motronik
135B, 136B
Eidam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 03. lis 2017 17:59:49

Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Příspěvek od Eidam »

Ahoj,

Jde sice o Formana s bmm, ale mělo by to být stejné i s prvními Feldami,

takže...

mám takový problém ... na diagnostice mi vyskakuje sporadická chyba 00561-Prizpusobeni smesi - 09-10-adaptacni hranice prekrocena. Lambda korekce dle VAGu leze pres 20%. Lambda mi ve VAGu lítá hodně vysoko 1,2 a někdy i výše. Pokud se auto rozjede a držím ustálené otáčky, tak pak spadne pod 1. Na volnoběhu také dlouho trvá, než padne pod 1. Auto jinak jede pěkně, jde hezky za plynem (lépe než origo 50kW bmm felda), jen žere cca 7,5-8l/100km (při stejných trasách zmíněná felda žere 6,5-7l/100km)

Jedná se o motor BMM - originál 40kW, ale upravený od Motor Excelu na 48kW (úprava z roku 1995 - opracovany kanály, sedla ventilů, spalovací prostor a výfukové potrubí, komprese 9,7:1). Jednotka z 50kW verze, vstrikovac s klapkou 904B, takze 40kW verze.

Co vse už jsem zkusil:
- špatné podtlaky - motor přisával přes hadici potlaku brzd a přes podložku pod vstřikovačem. Oboje opraveno
- opraveno přisávání teplého vzduchu do sání - nebylo žádné
- pokusně odpojeno aktivní uhlí a hadička na ovládání klapky ve filtrboxu - žádná změna
- pokusně měněna lambda - za jinou starou Bosh i za novou Maxgear - pokaždé podobné výsledky. (při výměně bílá = chudá směs)
- očištěna společná zem na převodovce a proměřena - odpor do 1ohm
- promerene kabely lambda-ECU, vše OK
- novy vzduch. filtr
- vyměněny i svíčky (hodně bílé i lambda při výměně - chudé)
- paliv filtr cca 2 roky stary
- ventily seřízeny 0,2 a 0,25 (hliníkové tyčky)
- rozdělovač nastaven na značku před rokem

Teplota chlad kapaliny ok (i dle VAG), termostat v poradku.

Po každé opravě smazány adaptační hodnoty, ale celkem rychle vždy vyleze lambda korekce nahoru:( Už mě dochází nápady a začínám být naštvaný. Nenapadá někoho něco? Na zmiňované Feldě 50kW je lambda korekce -3% a tolik nežere.

Ještě plánuji zkusit vyměnit jednotku za 40kW a vyměnit vstřikovač za 40kW.

V příloze posílám 2 VagLogy - jeden výše zmiňovaná Felda která je OK a potom log z Formana po výmazu adaptačních hodnot.
https://www.uloz.to/!fOO98EiCTxOR/vag-log-zip

Za každý nápad budu vděčný, už mi dochází nápady:(

Předem díky
Eidam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 03. lis 2017 17:59:49

Re: Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Příspěvek od Eidam »

Ještě jsem dnes znovu zkoumal schéma (viz odkaz) - https://pixhost.org/show/387/56654289_bmm.jpg a pokud to chápu správně, tak pin 17 by měl být spojený se zemí/karoserií. Je to tak? může někdo potvrdit/změřit? Já jsem si to proměřoval a spojené to nemám. Mohlo by to mít vliv?

Díky
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Příspěvek od mikka »

Podle schéma z dílenské příručky to ukostřené není.
Je to propojení (společný bod) potenciometru škrtící klapky, čidla teploty nasávaného vzduchu a čidla teploty chladicí kapaliny, a kostra tam jde právě přes ten pin 17 z řídící jednotky.
Eidam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 03. lis 2017 17:59:49

Re: Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Příspěvek od Eidam »

Aha, takze kostru na to privadi az jednotka. Prave ze schematu jsem to uplne nepochopil - je tam znak uzemneni.
Eidam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 03. lis 2017 17:59:49

Re: Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Příspěvek od Eidam »

Takže dnes jsem vytahl a ocistil rele a ty 3 pojistky co jsou za řj. Koukl jsem na vstřikovaci ventil a při volnoběhu se na klapce pěkně rozprašovalo palivo. Dál jsem zkoušel ještě čističem na brzdy těsnost kolem sání a nikde nic, žádné zakolísání otáček při postříkání.
Jedině na co jsem přišel, tak při zacpání výfuku to malinko foukalo na kroužku u katu - že by to mohlo mít vliv i když je to za lambdou?
Krátky log z Vagu zde - https://www.uloz.to/!GCsItvgKMpLb/log-0 ... i-rele-csv
Lambda korekce zase kolem 20% a lambda při volnoběhu lehce nad 1.
Eidam
Příspěvky: 5
Registrován: pát 03. lis 2017 17:59:49

Re: Chudá směs? Chyba 00561-Přizpůsobení směsi

Příspěvek od Eidam »

Tak problem vyresen vymenou RJ. Byla tam 50kw a vstrikovac 40kW. Jednotku jsem vymenil za 40kW a je po problemu - zavada uz se neobjevuje, lambda korekce do +5% a spotreba taky o par desetin na 100km klesla. Takze problem vyresen. Diky za rady.
Odpovědět