Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Simos 2P
135M, 136M
borlan - FK

Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

Tak jsem před nějakou dobou nabyl dojmu, že mi nespíná ventilátor chladiče. Zkratováním konektoru jsem se přesvědčil, že samotný ventilátor maká. Teď nedávno jsem dostal do situace, že jsem nemohl vypnout motor a už se to samo nemohlo na místě bez větráku uchladit. Musel jsem natvrdo spojit kontakty a nechat furt běžet. To mě dotlačilo, že jsem konečně provedl výměnu spínače co jsem vozil asi měsíc v přihrádce.

Teď k jádru věci - namontoval a že zkusím jak půjde motor do větráku. Nastartoval a nechal na místě blafat. Teplota lezla až byla rafika cca 1mm pod 110 a furt nic. Znervózněl jsem a nenechal to běžet dál. Je pravda, že se rafice ani moc dál nechtělo - bylo to krásný počasí a fičel vichr, tak jestli mě to i na místě vlastně nechaldilo. Ale téměř 110 se mě zdálo dost. Srovnávám s mašinou kdy mi spíná při 103-106. Jak teda Felda? Měl jsem ještě počkat? Ukáže se nakonec, že ten původní spínač je ok jen jsem to do větráku nikdy nedotáhl?
Jozefj
Příspěvky: 782
Registrován: pon 20. srp 2007 5:23:58
Bydliště: Kaznějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Jozefj »

Teoreticky by měl spínat při 95*,to je tak asi 3mm od čárky 110*.Ručička by mohla být nad středem mezi 90 a 110*.
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Pawlick »

Origo spínač by měl spínat při 97 a vypínat při 92. Bylo zde někde psáno, že je lepší si dát 92-87.
Otázka je, jaká teplota je opravdu u toho chladiče, protože budíková je měřená u termostatu, že.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Pawlick »

Jozefj píše:Teoreticky by měl spínat při 95*,to je tak asi 3mm od čárky 110*.Ručička by mohla být nad středem mezi 90 a 110*.

Právě že je rozdíl co ukazuje budík a co je na výstupu z chladiče. Když bude budík ukazovat 100*, tak na výstupu z chladiče už může bejt klidně jen 90*. Proto to dávání spínačů 92-87. Ale sám s tím zkušenost nemám, i když se na výměnu chystám.
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
Uživatelský avatar
Dejwis
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 12. led 2007 14:02:23
Bydliště: Stredoceský kraj

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Dejwis »

Origo spínač většinou je 97* - 92* - nepočítám různé verze s klimou atd. Osobně mám ten spínač 92* - 87* a je to opravdu to nej co lze dáš na chlazení Feldy, dříve tu jeden uživatel psal recenzi na různé spínače, já pak psal článek o komplet výměně chladiče co jsem dělal asi před 2měsíci a právě použil ten spínač 92* - 87*. Při normál jíždě krása, už jsem jel i v kolonách a super, měnil jsem vše (termostat, vodu atd.) - teplota se krásně drží na prostřední čárce, max 1mm nad ale to stáhne velkej okruh, vetilátor vůbec neběží! Sepnul mi poprvé když jsem zajížděl na parkoviště kdy byla Felda zahřátá a couval jsem na 2krát, tak sepnul, a pak hned vypnul. Ted jsem byl na dovolené na horách (Krušné Hory) a to jsem byl zvědav jak si povede. ASi 30min před chatou se totiž jede pořád kopec, serpentýny, brzdy, někdy kopec na 2stupen, a větrák mi za celých 150km cesty nesepnul!!! Krásně to drželo na provozní teplotě 90*C, jen když jsem dorazil s přítelkyní před chatu, tak zatím šla otevřít vrata a při tom asi 20s stání sepnul větrák (tím jsem věděl že to funguje ;) ) zajel jsem a do 20s ticho.....teplo cestou taky bylo ;)
!!! Rozprodej dílů z Feldy !!!
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

No tak to z toho nejsem moudrej. V prodejně jsem žádal čidlo-spínač na Felicii, o nějakých různých teplotách se nikdo přitom nezmiňoval. To jako jsem koupil nové nefunkční čidlo nebo co kua? Jak si to mám vysvětlit? Neřeším jestli 95 nebo 100, ale když mám na budíku bez 1mm 110 a nic...Jak pravděpodobný je koupit nefunkční nové čidlo v normálním kameným obchodě? Jestli opravdu vadné, tak mám teda kua pech asi!!! :(
smazany clen - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od smazany clen - FK »

Tak nefunkční čidlo samozřejmě můžeš koupit i v kamenném obchodě. Tam za to většinou stejně nemůžou, pokud to není vada skladování (spíš zacházení u některých věcí). Ale měl by jsi teda fakt smůlu. Jinak já jsem rád že mi to pracuje tak jak má a nemusím to řešit, koukám že jsou to celkem kouzla. Já vždycky řešil tohle nastavování teplot akorát na termostatech, ale na čidle jsem to nikdy nezažil, tak mě celkem překvapuje že i tam jsou takovýhle rozsahy.
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

Zbysek píše:Tak nefunkční čidlo samozřejmě můžeš koupit i v kamenném obchodě. Tam za to většinou stejně nemůžou, pokud to není vada skladování (spíš zacházení u některých věcí). Ale měl by jsi teda fakt smůlu. Jinak já jsem rád že mi to pracuje tak jak má a nemusím to řešit, koukám že jsou to celkem kouzla. Já vždycky řešil tohle nastavování teplot akorát na termostatech, ale na čidle jsem to nikdy nezažil, tak mě celkem překvapuje že i tam jsou takovýhle rozsahy.

Zatím za x let na žádným vozidle nemusel neřešit, jen snad jednou výměna nového za nefunkční a hned vše makalo ok. Teď poprvé jsou problémy. Kua. Jestli vyhrabu ten papír z obchodu. Asi by to chtělo ještě nějak ověřit, ale to bude patlání! Někde to zahřívat a hlídat přes žárovku sepnutí...kua...
Josh123456 - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Takovýhle pokusy s čidlama se dělaly i na čidlech z favorita, který se zaměňovali sem a tam na škodovkách :-D nejlépe by chtělo se zeptat někde ve škodovce co a jak.... Je jasné, že může být zmetek také..
smazany clen - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od smazany clen - FK »

Josh123456 píše:Takovýhle pokusy s čidlama se dělaly i na čidlech z favorita, který se zaměňovali sem a tam na škodovkách :-D


No jo, tak to je jasný, pak se nemůžu divit. Tak je to tím, že felda je moje první škodovka. Doteď byly samý jiný začky :D
Josh123456 - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Josh123456 - FK »

Zbysek píše:
Josh123456 píše:Takovýhle pokusy s čidlama se dělaly i na čidlech z favorita, který se zaměňovali sem a tam na škodovkách :-D


No jo, tak to je jasný, pak se nemůžu divit. Tak je to tím, že felda je moje první škodovka. Doteď byly samý jiný začky :D


No, tak já vím, že se to prohazovalo sem a tam z fav. na 120tky a tak a to potom vždycky stojí za houby :-D a proto se o tom zmiňuju
smazany clen - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od smazany clen - FK »

borlan píše:
Zbysek píše:Tak nefunkční čidlo samozřejmě můžeš koupit i v kamenném obchodě. Tam za to většinou stejně nemůžou, pokud to není vada skladování (spíš zacházení u některých věcí). Ale měl by jsi teda fakt smůlu. Jinak já jsem rád že mi to pracuje tak jak má a nemusím to řešit, koukám že jsou to celkem kouzla. Já vždycky řešil tohle nastavování teplot akorát na termostatech, ale na čidle jsem to nikdy nezažil, tak mě celkem překvapuje že i tam jsou takovýhle rozsahy.

Zatím za x let na žádným vozidle nemusel neřešit, jen snad jednou výměna nového za nefunkční a hned vše makalo ok. Teď poprvé jsou problémy. Kua. Jestli vyhrabu ten papír z obchodu. Asi by to chtělo ještě nějak ověřit, ale to bude patlání! Někde to zahřívat a hlídat přes žárovku sepnutí...kua...

Až najdeš ten papír,tak jim řekni,že jsi chtěl čidlo na feldu 1,6.To je právě to 92/87.
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

JoS píše:Až najdeš ten papír,tak jim řekni,že jsi chtěl čidlo na feldu 1,6.To je právě to 92/87.


Hele, já mám 1.3MPi....fakt mám chtět na 1.6? A jaký tam teda myslíš teď mám? To se snad nemůže zas tak extra lišit ty rozsahy ne? Spíš bude opravdu nefunkční... Zkusím ještě na tom kroužku přečíst údaje, jak na potvoru to je natočený dolů...
JA20

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od JA20 »

No ja mam ten spínač ventilatoru zo Š105.Ale mam feldu rv 97.Novšie už majú na tom spínači konektor.
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

JA20 píše:No ja mam ten spínač ventilatoru zo Š105.Ale mam feldu rv 97.Novšie už majú na tom spínači konektor.

Já mám 99, tedy s konektorem....tam snad při nákupu nemůžu šáhnout moc vedle. No zatím jsem nepokročil, nic extra mě teď nenutí...ale až se oteplí a nějaká kolona...snad se do té doby dokopu.
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

Tak jsem o víkendu poprvé viděl spustit ten můj ventilátor. Zřejmě jsem po výměně čidla při zkoušení na parkovišti nevydržel s nervama a nenechal to dojít do větráku (tehdy rafika šla ke 110, fičel zepředu velkej vítr - předzvěst Emmy, tak to možná ovlivnilo pokus :-) ). V SO jsem dojel neobvykle razantní jízdou z hor a pak musel nuceně na parkovišti nechat na volnoběh (mladej blil), když jsem zaparkoval a vypnul motor tak hučel větrák! Heuréka! Dnes jsem to zkusil znovu nechat a větrák začal když byla rafika na 110, možná fous víc. Ale hned to bylo znát a šla dolů. Takže to maká, akorát možná na můj vkus trochu vejš než by se slušelo. Ale když to nedojde do červenýho, tak to asi momentálně řešit nebudu.

Tak jen závěrečná otázka - mohl jsem koupit nějakej spínač s jiným rozsahem? Existujou? Ale prodali mě to jako na Feldu a má to ten konektor, tak asi jiný nebudou...
Abdul - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Abdul - FK »

Mechanik mi poradil spínač z 1,6 a ten som tam dal.Do 1,3.Spína krásne a hlavne v lete keď chodím naložený tak to pomáha.
DDX

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od DDX »

Pawlick píše:Origo spínač by měl spínat při 97 a vypínat při 92.

presneji receno, u originalu je takhle

Pawlick píše:Bylo zde někde psáno, že je lepší si dát 92-87.

viewtopic.php?f=20&t=199

JoS píše:Až najdeš ten papír,tak jim řekni,že jsi chtěl čidlo na feldu 1,6.To je právě to 92/87.

To bych teda nerekl, ze je to totez co 92*/87* - origo termospinac u 1.6 by mel spinat pri 92...97*C, vypinat pri 88*C
.
Uživatelský avatar
Dejwis
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 12. led 2007 14:02:23
Bydliště: Stredoceský kraj

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Dejwis »

borlan píše:Tak jsem o víkendu poprvé viděl spustit ten můj ventilátor. Zřejmě jsem po výměně čidla při zkoušení na parkovišti nevydržel s nervama a nenechal to dojít do větráku (tehdy rafika šla ke 110, fičel zepředu velkej vítr - předzvěst Emmy, tak to možná ovlivnilo pokus :-) ). V SO jsem dojel neobvykle razantní jízdou z hor a pak musel nuceně na parkovišti nechat na volnoběh (mladej blil), když jsem zaparkoval a vypnul motor tak hučel větrák! Heuréka! Dnes jsem to zkusil znovu nechat a větrák začal když byla rafika na 110, možná fous víc. Ale hned to bylo znát a šla dolů. Takže to maká, akorát možná na můj vkus trochu vejš než by se slušelo. Ale když to nedojde do červenýho, tak to asi momentálně řešit nebudu.

Tak jen závěrečná otázka - mohl jsem koupit nějakej spínač s jiným rozsahem? Existujou? Ale prodali mě to jako na Feldu a má to ten konektor, tak asi jiný nebudou...


110*C je moc, určo dej dřívejší spínání, až bude zase hic tak to nemusí vydržet a někde skončíš stát....
!!! Rozprodej dílů z Feldy !!!
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

Dejwis píše:110*C je moc, určo dej dřívejší spínání, až bude zase hic tak to nemusí vydržet a někde skončíš stát....

Takže jsem nic netuše koupil nějaký spínač s vysokejma teplotama? Kua musím kouknout na ten spínač co tam je vyražený (doufám teda že to na tom kroužku je), ale v krámě se mnou vůbec na téma teploty spínání nehovořili - na Fel 1.3MPi? Tady máš... :-( Nebyl jsem holt dokonale připraven, ani jsem netušil, že bych to měl hlídat. Na motce mě origo spíná ve 106-108...ale asi fakt to bude chtít na Feldě níž...
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 1236
Registrován: sob 06. led 2007 20:04:27
Bydliště: Trpík
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Fidlla »

Termospínač mám ze 120,jelikoš mám felinku z 99 tak jsem musel udělat mezi kus,abych nemusel předělávat originální konektor.
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

Kua já v tom furt nemám jasno - říkáte nedávat origo s tím zapuštěným konektorem (má vysoké teploty) a dát ze 120 (nižší teploty) i za cenu předělání konektoru? Nebo hledat spínač s origo konektorem avšak na nižší teploty (dosud jsem nevěděl, že jsou různé teploty)?

Ty odkazy na dřívější diskuze - je to moc nepřehledný a rozplizlý, někdo kdo tu diskuzi "prodělával" by to musel stručně komplet zpracovat...
Naposledy upravil(a) emilio52 dne sob 27. čer 2009 18:56:22, celkem upraveno 1 x.
Důvod: předchozí citace viz:pravidla č.4
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 1236
Registrován: sob 06. led 2007 20:04:27
Bydliště: Trpík
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Fidlla »

Konektor jsem nepředělaval,jen mám mezikus mezi termospínač a origo konektor označení TH490. Termospínač mám 92/87.
Uživatelský avatar
Dejwis
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 12. led 2007 14:02:23
Bydliště: Stredoceský kraj

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Dejwis »

Tady koupíš ten 92* - 87* kterej považuju za nej co je na Feldu 1.3, nelze uvařit :) - http://mjauto.cz/ - made in italy, jeden uživatel už tady dříve psal recenzi na spíače a tenhle po několika testech doporučuje také, já také :) - psal jsem také velkej článek o výměně chladiče, spínačů atd a písu tam o tomhle spínači....
!!! Rozprodej dílů z Feldy !!!
Jozefj
Příspěvky: 782
Registrován: pon 20. srp 2007 5:23:58
Bydliště: Kaznějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Jozefj »

Na feldě 1.6 je spínač se 3 konektory a je dvojitý má 2 teploty.Jeden konektor je společný.
jancoSV

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od jancoSV »

a akym sposom sa mysi prerobit ten konektor spinaca??
borlan - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od borlan - FK »

Tak jsem instaloval spínač zakoupený na srazu, je na něm vyraženo 97/88 (nebo tak nějak). Výsledky stejné jak s tím předchozím spínačem - u stojícího auta s motorem na volnoběh rafika teploměru vyleze po x minutách cca 1mm nad rysku 110° a tam spustí ventilátor. Rafika jde rychle dolů, ale spínač vypne když je na budíku cca 1-2mm pod 110. Pak zas zapne až vyleze ten 1mm nad 110. Tak by to asi chodilo furt dokola (nezkoušel jsem dál). Doplním, že čidlo u termostatu je nové, termostat nový. Taky funkce je OK - poměrně rychle po startu a jízdě vyjede rafika 1mm pod rysku 90° a tam drží jak přibitá. Vykývne cca 1-2mm nad rysku 90° jen když se ploužím kolonou (je poměrně zima, tak se stačí uchladit nad tou 90kou). K těm 110 to leze jen když dělám ten pokus na stojícím autě.
Jako chápu, že je rozdílná teplota na čidle u termostatu a na čidle na konci chladiče...ale rozdíl min. 10°? Nicméně - ryska 110 je ještě poměrně daleko od červeného pole, tak to zatím uzavřu a nebudu to už řešit.
Zkusil by někdo na 1.3MPI nechat bublat na volnoběh do větráku a napsal kolik měl na budíku při zapnutí a vypnutí ventilátoru? Bude někdo od té dobroty? 8-)
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od mikka »

Mě to ukazuje stejně jako tobě. A řekl bych, že je to OK.
Ten rozdíl teploty je pochopitelný, když se podíváš, kde je čidlo teploty a kde termospínač. Než ta horká voda od termostatu doteče přes půlku chladiče dolů k čidlu teploty pro ventilátor, tak je určitě o něco chladnější.
jancoSV

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od jancoSV »

fidllas- mozes nafotit ako mas spraveny ten mezikus medzi tym termospinacom a konekrorom???
Zbysek - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Tak se též přidám s dotazem. Problém je stejný jako u všech v podobných tématech. Tedy za provozu auta naprosto v pohodě teplota pořád krásně přesně na 90°C, ale jak stojím delší dobu v koloně na volnoběh, tak mrška leze k těm 110°C a já jsem pak docela nervózní. Za dobu co s feldou jezdím se mi to tedy stalo asi třikrát, ale to jen proto, že většinou nestojím nějaké dlouhé kolony. Dvakrát se mi to stalo na stejném místě (ve Frýdku Místku na křižovatce kde se odbořuje ke Zdendovi a kde jsou pořád kolony) a včera když jsem hodinu popojížděl v koloně u Hranic. Když to bylo za tepla v tom Frýdku, tak jsem si říkal že je to možná normál, ale včera byla docela slušná kosa teda a přitom to zase v koloně lezlo takhle nahoru. Vždy to dojede tak, že se ručička dotkne spodku nuly na 110°C, jako je na obrázku co přidávám, pak zapne větrák (nevím který stupeň, ale teprve tehdy slyším že se fakt něco děje, tedy možná je to už druhý stupeň, těžko říct) a teplota dost rychle sjede někde nad 90°C a tohle se stále opakuje pokud stojím v koloně. Jakmile pak už popojíždím alespoň na jedničku, tak je zase normálně 90°C a klídek. Tedy asi vše funguje normálně, ale já potom v koloně upřeně sleduju jestli ta ručička opravdu zase spadne nebo ne.

Obrázek

Tedy mám tam dát taky nějaký ten termospínač s nižší teplotou spínání? Aby to pak zase moc nechladilo. Jak říkám, stalo se mi to jen párkrát, ale nerad bych aby to pak někde náhodou nezvládlo. Jinak je to tedy na dieselové feldě, kde by mělo spínat na první stupeň při 92-97°C, vypínat při 84°C a druhý stupeň při 105°C a vypínat při 91°C.
Jurka - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Jurka - FK »

Jaký první a druhý stupeň? Já myslel, že Feldy mají ventilátor jen na jednu rychlost nebo sou dvourychlostní? Dívny je, že třeba na autokelly.cz těch snímačů je několik některé normální a některé pro dva chladiče nebo dvourychlostní větrák.... jak to teda je? Na 1.3MPi j podle mě obyč ale na 1.6? Nevim nevim
Zbysek - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Zbysek - FK »

No diesel má dvoustupňový.
EDIT: Tak benzíny mají jednostupňové.
Jurka - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Jurka - FK »

Aha...mě teda zmátli na autokelly, protože ty dvoj rychlstní spínače mají uvedeny i u 1.3 i 1.6
Zbysek - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Zbysek - FK »

No, koukám že ty na autokelly mají spínací teploty 95 a 102°C, což tak nějak bude asi i teď teda. To bych si asi nepomohl. Aby nakonec nebylo nejlepší tam přiřadit spínač :?

No nic jdu strašit teda do diesel sekce, ať tu neporvokuju u benzínu :)
Jurka - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Jurka - FK »

No a ty máš co? 1.9? Na 1.3 i 1.6 tam mají spínače pro horký klima a ty spínají 87-82
Zbysek - FK

Re: Spínač ventilátoru - při kolika má spínat?

Příspěvek od Zbysek - FK »

Jojo, 1,9d, takže tam musí být ten dvoustupňák. Mě to vůbec netrklo že na benzínech to nebude. Už to řeším v diesel sekci, abych zjistil jestli je to normál nebo ne.
Odpovědět