Výměna rozvodů 1.3

Simos 2P
135M, 136M
modrafelda - FK

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Ještě bych se chtěl zeptat, motor mi po studeném startu jede docela potichu ale po zahřátí začne na volnoběh rachtat, je to spíš takové "nepravidelné chrčení" (otáčky drží - zevnitř zvuk pravidelný), cinkání mi to moc nepřipomíná. Jsou to rozvody, a měl bych je vyměnit nebo to ještě vydrží? Motor má najeto 216t a nevím jestli byly měněné.
modrafelda - FK

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Tak jsem se rozhodl že rozvody vyměníme s kámošem, se studentským rozpočtem se mi moc nechce dávat litr v servisu jen za práci a aspoň se něco naučím. Felda je MPi modelový rok 98 stará maska, bez klimy bez serva. Nastudoval jsem všechno co jsem našel, ale pár věcí mi ještě není jasných.

Potřeboval bych zkontrolovat následující postup, jestli je dobře:
1. Nadzvednu předek auta o kus, postavím na kozy
2. povolit alternátor, sundat klínový řemen
3. vypustit olej
4. sundat olejovou vanu (Je nutné něco dělat s olejovým čerpadlem?)
5. odšroubovat a sundat řemenici na klice - pokud to nepude tak zajistit kliku v motoru nějakým špalkem
6. spustit motor o pár cm - z podběhu vyndat záslepku a povolit šrouby co drží silentblok vodní pumpy (Je to nutné?)
7. zmáčknout a zaaretovat spojku aby se klikovka nepohla axiálně - opravdu to funguje? Neunaví se talířová pružina spojky?
8. odšroubovat a sundat víko rozvodů
9. sundat staré rozvody
10. nasadit nové - podle značek, opatrně, "nalisovat" pomocí šroubů - netlačit axiálně na hřídele
11. zkontrolovat rovnoběžnost kol - jak?
12. zase to všechno složit zpátky, vyměnit gufero kliky + těsnění vany a deklu rozvodů
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 1239
Registrován: stř 03. čer 2009 19:51:28
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od Suri »

zvedni si jen pravou stranu , daj 5ku a nech ti niekto zabrzdi a zkus povolit remenici, jestli nepujde tak dole vanu - 19 skrutiek na 10 klíč a mezi blok a rameno kliky hodíš nejaký špalek - nejlépe v igelitu ať v tom nemáš třísky , remenici sunáš - vyvikláš rukou a zkontroluješ jestli nemá od gufera vydrenou drážku - 99% jí mít bude takže nový gufero zarazíš mín nebo víc hloub jako bylo puvodní - aby brit gufera vyšel mimo tu drážku . Remenici nakonci dotahneš na 120Nm momentovym klíčem , šroub by se mel i zalepiť lepidlem na srouby loctite 270 ale není to nutné . To gufero kazdopadne doporučuji originál . Potom povolis sroubek co drzi saci kos ke viku na klice , povolis imbusy vika rozvodu a sundáš - olejove čerpadlo - sací koš nemusíš sundávat , /samozrejme predtim schodíš altík a jeho držák - to už nezminuji / , natočíš si motor - 5ka a točit kolem nebo zašroubis sroub remenice a otočíš klíčem aby si mel rozvody medzi tečky na 12 článku retezu - dle obrázku , vyšlapneš spojku a zaaretuješ . Vyšroubuješ sroub nahonu rozdelovače na vacce , stahneš ozubene kolo - rukou , sroubovakem , a stahneš rozvody rovnobezne dolu - často treba stahovak . Sebereš novy rozvody - jen kola a nasadíš na doraz , a pres rovinu kol uhelníkem , pravítkem ocelovým nebo šuplérou - skrátka nečím rovním zmeríš rovnobežnost kol , pripadne muzes pouzit podlozky co jsou v sade rozvodu , stahneš , dáš retez - 12 čepu mezi značky a nasadíš rozvody - ideálne je ich nalisovat na vačku pres orechy z goly a šroubu m10 a matek - na klice to ide vetsinou lehce rukou . hlavne zadny bouchani kladivem . nasadis nahon rozdelovača , novu podlozku sroub , utahneš a zaklepeš pres hranu podložku . Skontroluješ dole na klice jestli ti nevypadnul axial z drážky ve viku kliky - je pod takovou ocelovou podložkou - uvidíš pochopíš , nič na tom není , očistene viko dáš na tesnení , prípadne podle stavu i na tmel a nasadíš , dáš remenici a utahneš 120nm , Vanu nasadíš na tmel / tesnenie a utahneš - nezpaomen priskrutkovat saci kos na stredove lozisko . Nasadíš altec a ostatni veci a máš to . Nic na tom není jen treba koukat a premyslet . AD poloha motoru - kdyz je motor usazeny dobre jde remenice sundat i bez spousteni motoru , jenze v 99% pripadou na vaččce drží kolo fest a treba stahovak - bez spusteni motoru se tam však nedostaneš , proto doporučuji podložit ješte na začátku motor pod vanu hydraulickym heverem , vybrat skrutku na pumpe - cez diru v podbehu , spoustit co nejvice dole , skrutku vratit do držáku a cez vodni pumpu silnejším kabelem , lanem projistotu uvazat ...

hodne zdaru , a nezapomen nove rozvody namazať olejem ...
modrafelda - FK

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Suri - Díky moc ;) jinak rozdělovač tam nemám, takže se to o malinko zjednoduší... a jinak někde jsem četl, že "rvat to přes kvalt" při odtahování té řemenice není moc ono...
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 1239
Registrován: stř 03. čer 2009 19:51:28
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od Suri »

ono neono funguje to a nič sa tomu nestane
Orlik - FK

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od Orlik - FK »

Mám MPi, je nutné před demontáží víka rozvodů sundat tu zátku co je na místě pro rozdělovač ?
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od mikka »

Nemusí se sundávat.
Orlik - FK

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od Orlik - FK »

Mikka - díky, chtěl sem se ujistit.
wrc - FK

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od wrc - FK »

Prosím co musím všechno povolit při výměně rozvodů , ale pozor mám servo na 1.3 feldě rok 1997 . Prosím myslím navíc věci jako servo atd. . Klasický rozvody jsem dělal a nebyl to problém .
1. musím sundat servo a odpojit z něho hadici ( to by nerad abych to ovzdušnoval )
2.altík 90 A + držák musí ven |myslím pod altíkem jsou šrouny na servo ?
3.nebudou tam vadit kladky na napínání ?
4. samozřejmě pustit ho dolů kvůli řemenici a sundám dekl je tam místo , nebo musí až dolů a povolit i převody .
5. mám už 400 000 km a potřebují je vyměnit ., ale to servo mi sere tam ,ani se na něj nemůže . Nedrží držák serva taky ve víku na rozvody ?
6. nebo tam servo zůstane ?
Díky
Pascalik
Příspěvky: 38
Registrován: úte 09. čer 2009 15:37:26
Bydliště: Bratislava - petrzalka
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od Pascalik »

ten drziak musi ist cely dole
poradim ti ako som to urobil ja

1 remen dole lepsie dvaja ked to robia jeden drzi napinak a druhy sa snazi vyhodit ztych kladiek remen
2 treba dat dole altik
3 dole z drziaku serrvo cerpadlo ale neodpojovat hadice nejak ho proste zaves
4 dole ten drziak - drzia ho- dole jeden + matka , v strede ako je napinacia kladka dva + matky , tie idu cez prsa pozor vsetko tam zavadza a hore jeden imbus a srob s matkov to co je prichytene na hlave netreba davat dole
5 potom troska saskovania a je vonku a potom klasika ako bez serva
PS: ked to dorobis a budes vracat treba dodrzat tak ako to bolo poskladane nasadit remen a pozret ci nieje vyosena vodiaca kladka inac ju casom znicis alebo remen moje poznatky pri vymene rozvodov :D
PaKr
Příspěvky: 79
Registrován: pon 10. bře 2014 18:58:56
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od PaKr »

Zdravím,
mám problém po výměně rozvodů - vše jsem udělal jak jsem měl (aspoň jsem si to myslel :D ) auto normálně nastartovalo, má super zvuk - žádný šicí stroj :) ale někde kolem olejovýho čerpadla valí olej proudem - ale jenom při běžícím motoru. po zdechnutí chvíli kape a pak nic. Napadlo mě jestli mi nemohlo nějak "uhnout" těsnění pod bočním krytem,ale nevím jestli by to mohlo tak tíct. Jestli je to :ot: tak se omlouvám,ale stalo se mi to při rozvodech, tak proto to píšu sem :)
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

To bude špatně nasazeným těsněním si myslím
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od ferdamravenec »

mohlo , nebo si ho přeskřípl , přeložil , nebo se tam něco dostalo a nejde to pořádně utáhnout
PaKr
Příspěvky: 79
Registrován: pon 10. bře 2014 18:58:56
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna rozvodů 1.3

Příspěvek od PaKr »

no utáhl jsem to všechno důkladně, takže asi mi uteklo přehnutý těsnění,nejvíc mě s..e,že asi budu muset znova sundat vanu :hlava:
Odpovědět