Olej pro motory 1.3

Simos 2P
135M, 136M
Odpovědět
tgfh_2 - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od tgfh_2 - FK »

Já ho měnil okolo 13-14-15 tis. km, jinak před tím rozebráním byl v motoru olej který měl najeto asi 2500km. Prostě ten magnatec není moc gut.
marek.v - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od marek.v - FK »

Chlapci, asi som si objednal zlý motorový olej Na stránke z ktorej som si ho objednával, sa žiaľ ten olej nepopisuje podrobne ale teraz ako som ho objednal som prečítal na zadnej strane obalu, že je to pre motory s karburátorom a pre naftové s nepriamym vstrekovaním a ja mám MPi. Má stým niekto skúsenosť? Môžem to tam naliať?

http://www.skoda-diely.sk/nahradny-diel ... licia.html
Radek96 - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Radek96 - FK »

Není to špatný olej,ale proč 15W40?Do Mpi je vhodnější 10W40.
marek.v - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od marek.v - FK »

kúpil som ju takú akú písalo v knižke, teraz jak som si trošku prečítal o tom už viem, že by bola lepšia 10w40, nevadí nabudúce, teraz ma zaujíma, či neuškodím motoru, keď tam nalejem tento olej, čo je pre karburátorové motory.
Bojím sa dosť toho. :(
ben06

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od ben06 »

oba jsou správně o karburátoru nebo vstřiku to není
ferdamravenec
Příspěvky: 4169
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od ferdamravenec »

ne nic se mu nestane , olej neví jestli čtyřbod jednobod nebo karbec , , je to obyč olej , to 15w je že v zimě tuhne trochu dřív ,
čím nižší číslice před W tím lepší vlastnosti v zimě (mají je polo a plně , syntetický) , ale za všechno se platí , aneb vocať pocať , ty oleje jsou taky řidší a proto pak prolínají ,jdou do válců přes kroužky vodítka ....................
marek.v - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od marek.v - FK »

preto mam obavy lebo na obale píše, že pre starsie motory s karburátorom a pre naftove bez priamého vstreku, tak som posúdil, že to nebude to najlepšie pre motory so vstrekovacom
bol tam další olej takisto 15W40 ale bol o trošku drahší a asi bol na trošku novšie motory so vstrekovačom
mjamriska - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od mjamriska - FK »

mam feliciu uz 6 rokov, stale tam davam 15W40, kolko ho nalejem, presne tolko ho po 15 000 km vylejem, tuk, tuk, tuk, auto jazdi, len keby nehrdzavelo :hlava:
brix

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od brix »

Zdarec feliciari
Mam feldu a motor 1.3 MPI ted tam mam olej Comma EUROLITE 10W40, mozna to nekdo znate, spatny neni, ale neni zrovna levny a spatne se da sehnat, tak tam dam asi neco jinyho- tady vsichni skoro doporucujete Total Quartz 7000 10W-40 (5 l) muzu sehnat asi za 550,- Kč, nebo si rikam, ze nebude spatny ten Mogul Extreme 10W-40 (4 l) asi za 470,- Kč a 4l urcite staci do Felicie, nebo jeste neco jinyho? Co myslite- ktery bude podle vas nejlepsi?
Diky
Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 218
Registrován: pon 09. úno 2009 18:27:43
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od denis15 »

Od novoty papá felda 5W40 a jen si libuje. Všude jsem se dočetl, že to pro ní není nejlepší, ale po 160tis. km měla tlaky jako nová a jezdí od výměny do výměny bez dolití. 10W40 nemůže uškodit pokud to není nějaká sračka. ;)
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Honza_t »

Mogul Extreme 10W-40 jsem taky jezdil, a řekl bych že supr olej. Motor byl uvnitř čistej jak slovo boží. Teď mám Castrol Magnatec 5W-40 a ten doporučit nemůžu. Zaprvý mám pocit že to s ním tolik nejede v otáčkách, zadruhý startovatelnost v zimě to samý co Mogul 10W-40, zatřetí je motor uvnitř víc špinavej.
brix

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od brix »

Tak nakonec jsem tam dnes nalil olej Mobil Super 2000 10W40 a filtr Tutela Weber 30, tak uvidim jak to ted pomaze a diky za odezvu.
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Zdravím, mám feldu s 215tis. najetýma km, mám kupovat olej 10W40 nebo 15W40? Tady čtu že 10W je lepší, ale kámoš mi říká ať radši koupím 15W, že takový vyjetý motor bude mít větší vůle a bude pro něj lepší/bude míň žrat 15W. Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
emilio52
_________________
_________________
Příspěvky: 4134
Registrován: pát 28. pro 2007 21:07:04
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od emilio52 »

už tu je tolik rad že si snad každý musí vybrat jaký olej . ;)
Jen to přečíst od začátku .
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce moje felda
ObrázekObrázek
Guliwer

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Guliwer »

Felicie je trochu archaismus. V podstatě je to evolučním vývojem upravený Favorit. Vůle na motorových částech jsou tak velké, že už u některých nových motorů byl 10W-40 řídký a klapalo to jak šicí stroj. U starších opotřebených jednoznačně lepší 15W-40 ... aditivace je tam dobrá a je to hustší.
Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 218
Registrován: pon 09. úno 2009 18:27:43
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od denis15 »

Asi bych se řídil stavem motoru, nikoli najetýma km. Nyní mám 170900km a není nějak znát zásadní opotřebení. Motor přede jako ovečka a nežere olej. Pokud už klape, žere olej, dal bych 15, jinak bych se nebál 10ky. ;)
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Vemu teda tu 15ku. Ještě bych se chtěl zeptat, s autem toho moc nenajedu (počítám do 5 tis. ročně), bude moc vadit když koupím třeba tento olej? http://www.oleje.cz/en/p/orlen-platinum ... -5-l--2439
A nebo tento? Myslím že jsem tu četl že oleje Cinol jsou OK... http://www.svezijizda.cz/oleje-a-maziva ... 01674.html
Uživatelský avatar
Pawlick
Příspěvky: 674
Registrován: pon 16. dub 2007 19:07:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Pawlick »

Zimní číslo
Viskozitní specifikace má většinou tvar např. SAE 15W-40, SAE 5W-40, SAE 0W-30 apod. První číslo udává vlastnosti oleje při nízkých teplotách, tj. čerpatelnost oleje. Čím je toto číslo nižší, např. 5W či 0W, tím bude olej tekutější v zimních mrazech a tím lépe ráno nastartujeme studený motor a rychleji se také olej dostane na všechna potřebná místa. U studeného motoru to v zimě může u oleje SAE 15W-40 trvat třeba i 20 sekund, zatímco u oleje SAE 0W-30 při stejných podmínkách pouze 1 sekundu. Dnes se stále více prosazují motorové oleje s co možná nejnižším zimním číslem. Důvodem je lepší ochrana motoru při studených startech, kdy na kritických místech motoru není ještě dostatečné množství oleje.Čím dříve se motor celý promaže, tím méně trpí a tím se zvyšuje jeho životnost.

Letní číslo
Druhé číslo informuje o viskozitě oleje při přibližně provozní teplotě oleje. Čím je toto číslo vyšší, tím je olej při provozu automobilu hustší a tím větší klade odpor proti vzájemnému pohybu třecích ploch. V dobách jednosezónních olejů se udávalo pouze toto číslo. Jestliže tedy máme oleje SAE 15W-40, 10W-40 a 5W-40, při provozní teplotě budou mít všechny tyto oleje stejnou viskozitu a nebude mezi nimi v tomto směru žádný rozdíl. Rozdíl bude pouze v tekutosti a čerpatelnosti při nízkých teplotách.

http://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske-myty--Mytus-sesty---Viskozitni-vlastnosti-motorovych-oleju
Obrázek Felicia 1.3 LXi BMM 50kW, http://pawlick.rajce.net
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

No já jsem se spíš ptal, jestli ty oleje z odkazů které jsem posílal mají použitelnou kvalitu...
MartinC

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od MartinC »

Z těch 2 olejů, které úvádíš, bych si vybral ten Platinum. Má novější API. M7 ADS je spíš tak do nějaké stodvácy. Osobně jezdím na 10W40 Total Quartz 7000.
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Díky za odpověď ;)
Uživatelský avatar
Vlada320
Příspěvky: 706
Registrován: sob 19. led 2008 21:41:38
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Vlada320 »

Dnes jsem opět nalil do svojí feldy 1.3mpi LPG Mogul Extreme 10W-40 a filtr od Mannu a přede si zase jako kotě. má nalítáno 240000km a oleje žere od 0,5 do 0,8L podle toho jak moc jí honím. a olej měnim po 10tisících km( jezdím hlavně po praze a kousek mimo prahu a i kvůli lpg které ten olej rychleji znehodnocuje) a každej komu vždycky ukážu jak motor vypadá zevnitř i po tolika km tak nevěří, krásně čisťounkej jakoby pozlacenej ale žádnej karbon. a lpg je v autě od 64000km a od té doby jezdí jen na lpg (na benzín jen startuji a hned přepínám) ;) nevím jestli je to i trochu tím mogulem ale já jsem s tímhle olejem spokojenej takže ho tam budu lejt dál.napíšu sem až bude mít nalítáno 300tisíc km :D ;)
Škoda Felicia Kombi 1.3 mpi Lpg 390 000 km, STK za námi a pořád slouží věrně dál, těch 500 tisíc km s ní prostě dám :-)
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Honza_t »

Teď jsem narazil na moudro ohledně norem - 500 501 502 503 že prej jsou záměnný směrem nahoru, 502 má být lepší než 500 atd. Může to někdo potvrdit? Chci zkusit 0w-40 a 500 nesplňuje žádnej co jsem našel, jen 502 503. A 505 je prej pro diesel, což nás asi zajímat nemusí.
Uživatelský avatar
Speedbiker
Příspěvky: 128
Registrován: ned 08. čer 2008 11:37:50
Bydliště: JIZNI MORAVA
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Speedbiker »

ANo benzinová norma vw 502 je lepší a obsahuje normy vw 500, 501.01. Takže bezproblému můžeš použí normu 502. Dle mého názoru je 0w-40 do Feldy zbytečnost max 5w-40.

zajimave čtení je tady www.oleje.cz i zde

http://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti-m ... -Viskozita
Vrakous - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Vrakous - FK »

Ahojte všichni

Sice o olejích je toho zde mraky, ale trochu se v tom ztrácím .. kor když se to vždy strhne v diskuzi kdo má v motoru lepší olej :-)

Takže. Čerstvě koupená Filda 1,3, 1995. Nevím co tam je vůbec za olej. Navíc špatné těsnění pod hlavou (jde mi olej do vody) a uniká i netěstnostmi ve víku v čele motoru (před chladičem) + něco sežere. Za pvních 1500 km asi 1 litr oleje. Ten 1 litr jsem dolíval na rychlo koupený Shell Helix HX3 15W-40. V nejbližší době budu měnit to těsnění, ale do té doby nechci měnit olej, hned potom.

Takže

1) co koupit na dolévání, abych motoru co nejméně uškodil

2) co potom na výměnu. Typ oleje, ani ne tak značka. Je to starý vrakouš za pár korun. Přednost má cena a to abych tam nenalil něco co by motoru mohlo uškodit vzhledem k nejasnému původu původného oleje a mixování teď při dolévání.

Díky moc všem, Pepa Douša
MartinC

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od MartinC »

1) Už bych nic nedoléval, nejezdil a nechal opravit to těsnění, jestli nechceš za chvíli kupovat dalšího vrakouše. Když bude hlava dole, nech si vyměnit i gufera ventilů, jak se zde už několikrát jinde probíralo, ta spotřeba oleje pak asi půjde dolů.
2) Vzhledem k tomu, že je to podle tvého popisu už pěkná olejnička, tak bych neexperimentoval s řidšími oleji (tyhle motory normálně nežerou skoro žádný olej) a dal tam nějaký slušnější 15W-40. Známý do něčeho podobně starého kupuje 15W-40 v kanystru od Ekolube (http://www.oleje.cz) a vesele jezdí.
Vrakous - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Vrakous - FK »

Díky za rady.

Nicméně si nedám pokoj. Jezdit musím a do opravy to dám cca v úterý příští týden. Do té doby nenajedu více než 80 - 100 km.
Nějaký olej tam musím dát, už mám skoro pod dolní riskou. Takže ... co myslíte, že tam mám nalít? Když to smíchám s neznámým olejem versus dolitým Helixem HX3 15W-40.
Co tam? Abych tomu ublížil co nejméně?

Zbytek již pořeším s mechanikem až mu to tam dám ....

Díky moc, Pepa
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Dej tam 15W40 nic se nemůže stát. Ty moderní oleje jsou stejně většinou mísitelný i mezi různýma třídama...
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

Už podruhé jsem nalil do motoru olej 10W 40 mogul extreme a nezdá se mi být špatný.....kontrolka zhasne okamžitě,motor se točí pěkně lehce,uvnitř je čistý a po 10 000km co jsem olej měnil měl jen lehce zahnědlou barvu
Nemám posuzovat s čím jiným,do škody 120 jsem taky lil mogul extreme 15W 40 a nebyl problém,motor byl po koupi uvnitř docela špinavý,ale po několika výměnách byl uvnitř zase jako nový,to byl ještě ten starý typ olejového mazání kde se to musí měnit po 5 000

Můj motor je 1,3 MPi

Myslím že hodně důležité je taky VČASNÁ výměna a hlavně KVALITNÍ olejový filtr,rovnou zapomeňte na čínu nebo polsko-znám případ kdy se borec neúspěšně snažil řešit problém s pozdě zhasínající kontrolkou mazání na favoritu,vyřešil to až kvalitní filtr a od té doby se problém neobjevil....kupuju jedině originál filtry nebo bych se ještě nebál filtrů od prověřených výrobců,na nějaké shity za 60kč rovnou zapomenout jestli vám na vašem motoru aspoň trochu záleží
ka-spel
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 17. dub 2006 8:37:38
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od ka-spel »

ex nebožka 1,6 lpg Obrázek
lubo22 - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od lubo22 - FK »

ja som dal do 1.3 MPi rok 1996 olej 10w40. doniesol mi ho svagor tusim to je shell co davaju do kamionov :D
stano1 - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od stano1 - FK »

Slyšel jsem, že pro východní blok se dělají horší oleje.Že je rozdíl např. mezi Castrolem z Německa a z Česka.A když vidím že hodně obchodů s olejema je Ostrava a okolí. Tudíž jsou pravděpodobně z Polska. Zajímalo by mě jestli to co je na obalu je i uvnitř.Vzhledem k té ceně za kterou to prodávají tak o tom pochybuji.Dneska je možné všechno. Viz jed na krysy v sušenkách,posypová sůl v brambůrkách a pod.
Lugosy
Příspěvky: 248
Registrován: úte 17. bře 2009 22:04:42
Bydliště: Svobodné Heřmanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Lugosy »

Ahoj, podle mě je to s oleji jako se žrádlem. Ten stejný kastról zřejmě bude jiný pro Německo a pro Česko, hlavně v obsahu aditiv. Tak jako milka v Selbu chutná jinak než milka v Aši :-) Oleje z PL jsou levnější, protože Poláci mají větší trh, obchodníci mají menší marže, pracují za méně a mají menší spotřební daň. Jaká je kvalita nevím, ale kdyby celé Polsko jezdilo na úplné šmejdy, tak by to oni sami za čas přestali kupovat. Dám zase příklad se žrádlem. Pudingy Olma v Auchan Racibórz - 6,13 Kč, ty stejné Kaufland Opava - 9,90 Kč. Když jsem psal do Olmy, jak je to možné, volal mi výrobní ředitel a vysvětlil to právě nižší spotřební daní (v PL u mléčných výrobků 0-14%) a nižšími maržemi. A ještě jeden příklad se žrádlem, ale pro děti :-) Nutrilon 1 u nás 350, v Auchan Racibórz 235, regál byl pořád ze tří čtvrtin vybraný, teď ho zdražili na 295 a regál je pořád plný. Polák narozdíl od Čecha, který jen zareptá u piva a koupí, zboží, co mu připadá neúměrně drahé, nekoupí. Byť protipolská propaganda českých lobystů existuje stále, kvůli pár případům šulinů, co šidili, aby ušetřili, není dle mého názoru zrovna logické zatratit pro nás tak cenově výhodný trh. Mají svou zemědělskou výrobu, své chovatelství, svá jatka, zatímco my žereme dioxynové maso ze SRN a Brazílie a odpad z celé Evropy a myslíme si, jaké kvalitní ty pokrmy oproti Polákům máme :-D Mimochodem, stano1, piješ destiláty českých likérek? Já od jisté doby, kdy chtěl jeden slovenský imigrant v Karviné vyřešit své dluhy z hýřivého života, se na ně nedívám ani přes flašku :-)
stano1 - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od stano1 - FK »

Ahoj,destiláty piju jen co si vypálím, nic jinýho.Na 1místě je slivovice.Ještě k těm olejům. Díval jsem se na ceny v Německu tak jsou jednou takový jako u nás.Ten rozdíl je dost velký.Ona ta kvalita se asi nedá moc dobře zjistit a to auto to asi taky nepozná.Před rokem jsem do Feldy nalil olej z kaufu za pár korun,specifikaci měl jako všechny jiný oleje.Žádnou změnu nepozoruji.Ono to je asi jedno co se do auta naleje.
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od DDT »

Tak zas tak úplně jedno co leješ to nebude. Kvalita ta se potom pozná na celkové životnosti motoru,ale to už je většinou pozdě :( . Já používám olej Valvoline už jedenáct let a tři roky do druhé felis a zatím taky vpohodě,ale vše ukáže čas ;) .
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

Pochopitelně, že fritovací olej nebude nic moc, ale pokud při běžném provozu vozidla, naleješ průměrný motorový olej do škodovky 1,3ky, budeš dodržovat interval výměn a nový filtr, je pak jedno jakou značku oleje si vybereš. Ten motor schroupne všechno a s ohledem na jeho konstrukci (rozvod a absence turba) bude šlapat dobře.

Pochopitelně mi někdo bude chytat za pysky a vymýšlet extrémy proč by to nešlo nebo nemělo být, ale snad maj všichni rozum a vědí co a kam mají nalýt. ;)
stano1 - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od stano1 - FK »

Souhlas,moje slova.A když někdo napíše tenhle olej je nejlepší a druhý že to na něj nejede tak to asi není olejem.Mám ještě Moskviče který jezdí 40let na M6AD výměny oleje jednou za čas a pořád dobrý,žádný opotřebování a motor kupodivu čistej.Konstrukce motoru je podobná, snad dneska jsou jiný materiály (horší, aby tak dlouho nevydržely).
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Já tam teďka lil olej z aukra za 245kč 4,5l (15W40) a zatím v pohodě :D startuje dobře, motor táhne i studený, jinak nwm zas tolik toho nenajezdím tak si myslím že to je jedno..
Pluhda
Příspěvky: 383
Registrován: pon 26. lis 2012 10:59:09
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Pluhda »

Zdravim, chci se zeptat, leju do felicie už 3 rokem olej 15W40 od Mogulu GX Pro, šla by dát změna? třeba olej od schell Hellix 15W40, nebo by byl lepší nějakej 10W40 ?
Nestane se něco? díky
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

Tam by se podle mě hlavně měl lít olej 10W 40.....15W 40 leju do 120L
Mogul extreme není špatný,nebo total.....ale je jedno jakou budeš lít značku,když to tam necháš 30 000km tak se to stejně poškodí-důležitá je včasná výměna,jak olej tak filtr

Stát by se nemělo při změně určitě nic
Pluhda
Příspěvky: 383
Registrován: pon 26. lis 2012 10:59:09
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Pluhda »

Aha.... Já tam liju 15 protože původní majitel jí tam dával, tak to je fajn, že tam můžu nalít už jinej. S intervalem výměny se nebojim, měnim každý rok, a najedu cca 10000km
četl jsem tu že total a různý že jsou také dobrý, ale letos chci zkusit ten Shell :)
Pluhda
Příspěvky: 383
Registrován: pon 26. lis 2012 10:59:09
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Pluhda »

A. Co ty různý přípravky jak se lijí do motoru, nechá se cca 10min. Běžet a pak se olej vypustí. Vyčistí to motor od usazenin a podobných nežâdoucích věcí? Díky
Lugosy
Příspěvky: 248
Registrován: úte 17. bře 2009 22:04:42
Bydliště: Svobodné Heřmanice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Lugosy »

Já tam teď liju už druhou výměnu 10W-40. Měl jsem tam Cinol i Trysk. Předtím provoz výhradně na 15W-40 různých názvů (záměřně nepíšu značek). Uvidím ještě tohle léto, ale zatím mohu napsat, že žádné snížení spotřeby benzínu, zlepšení startovatelnosti či rychlosti náběhu tlaku oleje, nebo snad čistoty motoru se oproti 15W-40 nekonalo (motor byl čistý i s 15W-40). Olej mi to nežralo a po přechodu žrát nezačlo, takže se asi zase vrátím k minerálu Mogul nebo Trysk a nebudu nic řešit.
LPG.habartice
Příspěvky: 242
Registrován: pon 25. bře 2013 17:11:43
Bydliště: Habartice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od LPG.habartice »

Felicii mám od novýho auta, kupovanou v roce 1997, od výroby tam byla 15W40 a dávám tam ten samý olej dodnes, olej
a filtr měním na 10 tis. km a na motoru je půl mega je furt v kondici.
Je to o včasný výměně filtrů a olejů. U přechodu na lepší olej ( sice nevím proč to děláte ) hrozí riziko
u starých motorů že když předchozí majitel jezdil na bahno nebo M6A :lol:
že se rozpustí ten kentus v motoru a něco ucpe a zkáza motoru je dokonána :cry:
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od DDT »

To se teda docela divím že tam lejete 15W-40 :o ,já u obou felicií používám 10W-40 dokonce je to napsáno i v návodu že by tam měl být takový olej. (jinak značka VALVOLINE DURABLEND)
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

nojo, v návodu je i že se tam má dávat růžovej fridex, ale stejně tam všichni lejou modrej... Bejvávalo :D
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

Ovšem to je tam proto, že G11 a G12 se nesmí míchat. Pokud vyměníš komplet celou náplň, tak není problém.
Jsem stejného názoru, jako LPG.habartice a platí to nejen u olejů, ale třeba i u filtrů vzduchu, někdo si myslí, že když koupí bavlněnou vložku, tak motoru pomohl, ovšem opak je pravdou, pokud ji nebude často prát a impregnovat. Papírová vložka 2x ročně vyměněná pomůže motoru lépe dýchat než bavlněná vložka 2x ročně vypraná. ;)
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od Rambo-x »

Vymývat se to nemusí,dnešní oleje usazeniny pomalu rozpouštějí samy a tím pádem čistí motor
Olej dle mě určitě 10W 40....bratříček lil 15W a ráno trvalo tak 4 sekundy než zhasla kontrolka,po přejití na 10W problém vymizel
modrafelda - FK

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od modrafelda - FK »

Rambo-x: a nesouvisí to spíš s filtrem? Myslím že tam musí být správně nastavený nějaký zpětný ventil a ty levné filtry to mají skoro vždycky blbě.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11152
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pro motory 1.3

Příspěvek od 103457 »

Ale u starších motorů platí opak, že pokud přejdeš z minerálu na polosyntetiku, tak ti kontrolka mazání svítí nebo problikává na volnoběh při zahřátém motoru. ;)
V základu je 1,3ka stará koncepce, již používaná s drobnýma úpravama od MB1000 a ten motor schroustá všechno. ;)
Odpovědět