Spojka "kňučí" při záběru

vše okolo převodovek
tajnej
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30. čer 2009 22:58:11

Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od tajnej »

Ahoj. Tak mě žačla spojka vydávat zvláštní zvuky při záběru-rozjíždění. Přirovnal bych to ke zvuku jako když např. náklaďák nebo kamion prudčeji brzdí.
Takový prostě kňučení.
Dělá to při razantnějším rozjetí. Nebo hlavně na zpátečku, když se rozjíždím do kopce. Při normálním rozjetí na jedničku po rovině to žádný pazvuky nedělá.
Jinak při úplným vyšlápnutí spojky je klid. Žádný vibrace nic. Spojká zabírá dobře. Neprokluzuje.

Spojka má najeto jen 40t km, což si myslím je ještě málo. Je tam Sachs jak lamela tak přítlačák. Ložisko PLC.
Ze začátku vše bylo ok. Až nyní se to projevuje asi už 4t km.
K autu a ke spojce se chovám slušně, teda aspoň si to myslím...
Co by to asi tak mohlo být?
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od pipo444 »

mal som na 1,9D presne ten istý problém. zvuky od spojky ked som stál a rozbiehal sa. ale len na 1. a v zábere. čím viac otáčok , tým viac to hučalo. na ostatýn rýchlostiach OK. lenže ja som mal už aj zodratú lamelu tak som nechal vymeniť celú sadu. odvtedy pokoj a ticho. stará lamela bola vraj krivá a prítlačák mal vyjazdené drážky od ložiska a krivé tie packy čo tlačia na ložisko. osobne som nebol pri výmene. dával si novú sadu ? alebo tam ostalo niečo staré ?
tajnej
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30. čer 2009 22:58:11

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od tajnej »

Ano dával jsem novou sadu spojka a lamela, koupena z obautodily a ložisko plc tady u nás z mototechny.
Uživatelský avatar
vodi
Příspěvky: 191
Registrován: úte 21. kvě 2013 13:21:33
Bydliště: Plzeň, Vimperk

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od vodi »

Z obautodíly? Nedával jsi tam ten čínskej dovoz co tam nabízí? Podle toho co jsem všude vyčetl, tak ani LUK neni žádná výhra, ale aspoň to.
Škoda Felicia 1.3 Mpi, 50kW, '98, Magic
Mazda MX-5 NB-fl 1.8, 107kW, '01
Subaru Legacy IV 2.0, 121kW, '07
-->https://voderamartin.rajce.idnes.cz/
tajnej
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30. čer 2009 22:58:11

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od tajnej »

V úvodu mám, že je tam lamela a přítlačák SACHS. Ložisko PLC.
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od pipo444 »

čo viem tak keď kúpiš sadu tak je komplet teda lamela+prítlačák+ložisko. v sade nebolo ložisko keď si kupoval zvlášť ? aj keď to PLC by malo byť origo alebo prvovýroba. každopádne ti nezostáva asi nič len to rozobrať a zistiť kde je problém. možno to ložisko predsa len nieje OK.
tajnej
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30. čer 2009 22:58:11

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od tajnej »

Nekupoval jsem to jako sadu, ale díly zvlášť.
No veřím, že by někdo dokázal podle toho charakteristickýho zvuku poznat, co to dělá. Asi natočím video.
Honzis
Příspěvky: 386
Registrován: pon 07. pro 2009 12:49:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od Honzis »

Kamošce to tyhle zvuky dělalo taky. Sem tam při rozjezdu... Prej od té doby, co jela do kopce za pomalým kamionem. Vysvětluju si to tak, že spojka byla prostě spálená. Zabírala sice hezky, ale byla už jednou přehřátá, takže asi se něco zkřivilo. Každopádně s tím jezdí podle všeho dodnes - asi 4 roky. Kňučí to ale pořád...
tajnej
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30. čer 2009 22:58:11

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od tajnej »

Zeptám se jinak. Je možné, aby spojka při záběru vydávala nějaké zvuky, přičemž by to bylo normální a nehrozilo její poškožení či náhlý kolabs?
Paulie
Příspěvky: 282
Registrován: stř 29. čer 2011 17:57:27
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od Paulie »

Kdysi jsem taky řešil každý zvuk i dneska se nad tím pozastavím, ale je to ztráta času a peněz.
Felicie je auto, které už má za ty roky něco za sebou a i když má málo najeto. čas prostě nezastavíš.
Taky mi trošku knučí spojka při rozjezdu. Prostě dokud to nedělá nějaký šílený rachot a funguje všechno +- tak jak by mělo a rozjezdy nejsou nějaké trhavé
tak to prostě neřeším. Dokonce mám na té spojce najeto asi teprve 4000km.
To, že synchron dvojky za studená nestíhá, tudiž první kilometry při řazení 2. rych. stupně musím pomaleji a opatrněji řadit jsem si taky zvykl.

Pokud to není nic strašného, tak je lepší se přizpůsobit. Už jenom proto, že spousta věcí se už dneska nedá koupit jako orginál a je to nějaká druhovýroba
a výměnou "poškozeného" originálního dílu za druhovýrobu si po krátké době tam kde si byl, ne-li dokonce někde jinde(myšleno je to ještě horší, než to bylo)

Já si říkám, že prostě felda je už takové starší auto, které po těch letech má svojí osobnost. :)

(Druhý odstavec nebrat doslovně :) )
tajnej
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30. čer 2009 22:58:11

Re: Spojka "kňučí" při záběru

Příspěvek od tajnej »

Paulie: tak to máš pravdu. Origo díly jsou kolikrát horší jak repliky.
Feldu máme od novoty, tak možná proto s ní stále jezdím a jekýkoli nepřirozený zvuk z převodovky nebo motoru mě tak trochu znepokojuje. Nerad bych, abych zůstal někde viset.
No uvidíme pokud se to nebude zhoršovat tak to asi zatím nechám být.
Odpovědět