Zamrzlá převodovka - řazení

vše okolo převodovek
Uživatelský avatar
HeavySmoker
Příspěvky: 165
Registrován: sob 10. led 2009 23:19:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Zamrzlá převodovka - řazení

Příspěvek od HeavySmoker »

Ahoj, začalo se mi dít něco s převodovkou. Když nechám auto venku přes noc když mrzne kolem -5°C a víc, tak ráno nepohnu řadičkou do žádného směru. Samotná řadička se tváří že by šla - nějaká malá vůle v táhlech. Musím vždycky nastartovat a nechat běžet motor cca 30minut, pak se řazení pomalu rozhýbe. Můj dotaz zní, co může v převodovce zamrznout? Olej je relativně nový a je ho dost. Poslední dobou se mi špatně řadí 1 a 2, převodovka na volnoběh hodně rachtá (když šlápnu na spojku tak ne) a začíná znít jak dálková karosa. Můžou to být synchrony?

Díky
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Zamrzlá převodovka - řazení

Příspěvek od mikka »

Měnil jsem olej v převodovce v létě, dal jsem tam 75W-90, značku už si nepamatuju, byl z Globusu za 259 Kč/lt.
Po výměně najednou šla za studena špatně řadit dvojka. Ale když začalo mrznout, šly špatně řadit všechny rychlosti a na volnoběh vydávala převodovka hrozné zvuky, než se v ní olej ohřál.
Vyměnil jsem olej, tentokrát tam šel Shell Spirax S4 G 75W-90, a je rázem po problémech.
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamrzlá převodovka - řazení

Příspěvek od Rambo-x »

kontroloval jsi hladinu oleje? je tam správný typ jaký má být? v mrazech je to důležité,pokud tam jsou nějaký snoply,v mrazu to tolik stuhne že nejde řadit. Rovněž můžeš mít zamrzlý ten kloub pod kulisou řazení. Často se ta manžetka roztrhá,pak tam lítá voda a do rána to může být totálně zamrzlý než to rozmrazí teplo od výfuku. Pokud je roztrhaná manžetka vyměnit a každopádně namazat. Dát do převodovky správný typ oleje,to jest 75w-90 a nějaký lepší.
Pokud nepomůže nic z toho,možná bych hledal problém i ve spojce
Uživatelský avatar
HeavySmoker
Příspěvky: 165
Registrován: sob 10. led 2009 23:19:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamrzlá převodovka - řazení

Příspěvek od HeavySmoker »

olej je tam castrol 75w90, ten tam leju už od výroby auta a nikdy nebyl problém. spojkou to nebude, nejde hýbat řadičkou ani bez motoru. zkusím ještě přes noc odpojit táhlo u převodovky, a uvidím jestli je to převodovka nebo řadička
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamrzlá převodovka - řazení

Příspěvek od 103457 »

Kdy jsi ten olej kontroloval? Nemůže tam být hnědá sra..., ve kteréje víc vody než oleje? Zkusil bych to zahřát vypustit a dát novej olej. Je to to nejjednodušší, co můžeš udělat.
Kroupa
Příspěvky: 131
Registrován: sob 12. úno 2011 18:49:11
Bydliště: Zbysov 66411
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamrzlá převodovka - řazení

Příspěvek od Kroupa »

Ahoj,já měl v převodovce nalitý Castrol ATF dextron II.Nikdy jsem neměl v zimně problém a převodovka krásně řadila v jakém koliv počasí.Dnes to mám nalité ve svém Fiatu a bez problému taktéž.Nemám garáž takže auto stojí venku na mrazu každý den.Pokud nemáš úniky oleje z převodovky tak bych neváhal. :thumleft:
Odpovědět