Výměna předních tlumičů

gerrik - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od gerrik - FK »

super, dobrej nápad s tím popruhem a ráčnou :thumright:
gerrik - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od gerrik - FK »

Tak je to dole, rada pro další, musíte víc cuknout s ramenem dolů ;)
Laney - FK

Tlumiče na přední kola

Příspěvek od Laney - FK »

Zdravím,dostal jsem od dědy garážovanou felicii 1.3 LX,75tkm najeto. Při prvni delsi projizdce mi diky zrezivelemu tlumiči ( respektive necemu,co ten tlumic drzi) spadl cely tlumic na kolo,takze odtahovka atd atd... muj znamej sehnal na vrakaci tlumic z feldy,ktera mela urazenou prdel,ale ted k veci. Znamej,co sem mu ted nove namontovanej tlumic ukazoval rikal,ze tam vidi neco svařenýho a ze to je na hovno,ze se kvuli tomu sjedou pneu a pod.

Chapu ze jsem moc informaci nedodal,nevim presne co je svarene,spis potrebuju vedet,jestli to doopravdy tak vadi a zdali se pneu sjedou hodne rychle ci jestli tlumic nemuze prdnout znovu. Na jedne ceste ve vesnici jsem se dnes nemohl ani vyhybat mensim diram a celkem to boucha,ne jako u octavie :D snad to normalni je.
Marty_pv - FK

Re: Tlumiče na přední kola

Příspěvek od Marty_pv - FK »

Laney nejen že nehledáš, ale vyhráváš zároveň i "dotaz dne" protože co ti na tohle máme napsat? Ani nedodáš fotku, nevíme co je vařeno a kde
.. místo abych šel za odborníkem, půjdu se zeptat na internet..
Laney - FK

Re: Tlumiče na přední kola

Příspěvek od Laney - FK »

Pouziju tedy obrazek z internetu a oznacim svarene misto

Mista jsou oznacena zlutou barvou

http://img856.imageshack.us/img856/8513 ... 617230.jpg
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 301
Registrován: ned 27. úno 2005 14:42:18

Re: Tlumiče na přední kola

Příspěvek od Aleš »

Tam je přece svár od výroby , drží tu misku pro pružinu.
Jinak musím reagovat, že tlumič s vrakáče bych si na auto nikdy nedal. navíc při cenách orginálů cca 700Kč. Ale každému co jemu jest.
Učit se ...učit se.... učit se...., říkal jeden pán si myslím, že mu říkali Lenin :-)
Uživatelský avatar
PetrMPI
Příspěvky: 565
Registrován: stř 02. led 2008 22:45:42
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od PetrMPI »

Co vše je potřeba při výměně tlumičů za díly? Zatím mám jen samotný tlumiče a pryžový dorazy.
buly - FK

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od buly - FK »

Ať nezakládám nový téma dám to sem: Takže budu vyměňovat komplet tlumiče i s pružinama za HP, na zadek tedy nepotřebuju stahováky, tam je výměna snad jednoducha. Zajímal by mě předek, pokud budu vyndavat KOMPLET pružinu i s tlumičem, budou potřeba stahováky? Prosím jenom stručný návod popořadě co odmontovat za šrouby.Díky
Uživatelský avatar
Hanuš
Příspěvky: 1120
Registrován: úte 10. led 2006 18:42:28
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Hanuš »

buly - pokud menis komplet seriovy podvozek za stavitelny HP, tak menis kus za kus. Staci odmontovat spodni sroub u tehlice a vytahnout z ni tlumic a pak povolit 2 matky nahore co drzi kastli. Pokud se na sroub dole u tehlice nesahlo radu let, tak byva s nim sr..i, muze byt hodne zareznuty. Stahovaky primo nepotrebujes,pokud nemanipulujes se spodni miskou tlumice. Ale pokud chces zmenit vysku na tlumici(predrazkovat spodni misku) smerem nahoru, tak stahovak potrebujes. Cim jdes s miskou niz, tim je pruzina volnejsi.

PetrMPI - jak jsem menil seriove komponenty, tak jsem koupil vsechno nove a puvodni zustaly jen prachovky,pruziny a vrchni plastove kryty tlumicu v motoraku. Bo se mi nechce na to sahat dalsich radu let :)
Dobre auto nepoznas po ctvrt mili, ale po dvaceti letech!!!
Cobrak
Příspěvky: 376
Registrován: ned 25. bře 2012 13:00:24
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Cobrak »

Ahoj kluci. Dneska mám čas a chystám se na výměnu předních tlumičů. Docela se toho bojím protože jsem to nikdy nedělal a hodně se kolem toho mluví, že tam může pružina urazit hlavu a tak. Překonal jsem se a chci to zkusit, ale dřív než se na to vrhnu, rád bych chtěl vědět přesný postup výměny. Hledám to tu a nikde to není. Pořád se jen mluví o horním uložení nebo se někdo ptá na něco v půlce výměny, ale nikde to tu není popsáno od začátku do konce. Poprosím Vás teda, zkuste někdo popsat krok po kroku, jak na to. Nemusí to být nějak extra podrobné, ale aspoň, aby všichni, co to budou dělat po mně, věděli jak na to. Pokud jsem to dobře pochopil, je to tak, že zvednu auto nahoru, stáhnu nějak pružinu dolů, nebo jí jen zafixuju, aby nevyjela nahoru, potom povolím dva šrouby nahoře, který drží tlumič a potom uvolním šroub, kterým je připojen k těhlici a tlumič je můj. Je to tak? Díky moc. Vím, že mi tu někdo řekne, že se ptám na to, co už se to tisíckrát probíralo, ale nikde to tu není v topicu o tlumičích napsáno přesně tak, jak by to mělo být. Díky kluci!
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od ferdamravenec »

příručka , kniha jak na to , postup/y stejný jako při výměně horního uložení +demontáž tlumiče z těhlice

pokud měníš smontovaný komplet tak nic nepotřebuješ
jestli budeš sundávat pružiny tak + stahovací popruhy/drát/pásové spony/stahovák/y //něco z toho//
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od 103457 »

Cobrak píše:Ahoj kluci. Dneska mám čas a chystám se na výměnu předních tlumičů. Docela se toho bojím protože jsem to nikdy nedělal a hodně se kolem toho mluví, že tam může pružina urazit hlavu a tak................


Kdo tohle tvrdí je dement, kterej to nikdy nedělal. Pružinu zmáčkneš proti zemi holejma rukama, takže když jsou na výměnu dva nepotřebuješ žádne přípravek.

1a) povolíš přední stabilizátor na rameni, pokud ho na autě máš
1) povolíš matky kola, vyheveruješ auto, sundáš kolo
2) povolíš tlumič v těhlici a srazíš těhlici z tlumiče
3) povolíš 2 matky v motorovém prostoru co drží celej person v autě, jsou to ty co je na nich uchycená rozpěra → vypadne ti celej person ven
4) zafixuješ pružinu proti roztažení - drátem, popruhem, stahovákama, (pokud máš pomocníka postavíš tlumič na zem, on se shora opře o misku a bude ji držet, aby jsi mohl povolit středovou matku) povolíš středovou matku, někdy si musíš kleštěma nebo imbusem- dle typu tlumiče, podržet píst, aby se neprotáčel a šla matka povolit.
5) rozložíš celej person

Složení je opačné, doporučuji vyměnit horní gumové uložení na obrázku č.9 ( vždy), ložisko na obrázku č.6(preventivně, stojí asi ± 50,-Kč), horní misku pera na obrázku č.5(dle koroze).
Obrázek

Kdyby jsi si nevěděl rady, klidně zavolej, tel po SZ.
Cobrak
Příspěvky: 376
Registrován: ned 25. bře 2012 13:00:24
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Cobrak »

PARÁDA!!! Díky moc 103457!!! Přesně tak jsem to chtěl, díky, v pondělí či v úterý se na to vrhnu! Díky!
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od -miki- »

Ahoj, jestli to nepatří tady, tak mě to prosím přesuňte :D Posledních pár dní jsem na našich krásných silnicích vjel do pár děr. Dneska jsem si všiml, že na mě lidi moc tlemí. Zeslabil jsem si rádio a hle... U ostřejších zatáček slyším takové praskání, vrzání. První jsem myslel, že to jde zezadu, protože jsem tam vozil televizi, ale pak mi došlo, že to je zepředu. Při přejíždění retardérů to taky zavrže, když se zhoupne předek. Mrknul jsem do motoru a jak jsou tam ty plastové misky, tak levá byla namačkaná na rozpěrné tyči (original tyč). Mohlo by to být tím? Pružiny a misky vypadají v pohodě. Volant se vrací, jízda normální. Jen to hnusně vrže. Stačilo by tedy vyměnit na každé straně horní uložení? Felda má najeto čistých asi 93K. Díky moc
Uživatelský avatar
DDT
Příspěvky: 550
Registrován: pon 24. pro 2012 17:41:49
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od DDT »

Mě tohle vrzání a skřípání při přejezdu nerovností dělaly vymlácené čepy řízení.
FELICIA GLXi 1.3 BMM r.v.1996 červená solitaire metalíza
FELICIA GLXi 1.3 MPi r.v. 1998 zelená pacific metalíza
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od -miki- »

Teď jsem se díval na to složení tlumiče a jediný co tam mohlo rupnout je ta desítka - miska lůžka. Je to tak? Ale nějak mi nejde do hlavy proč to tak vrže. :?
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od -miki- »

DDT píše:Mě tohle vrzání a skřípání při přejezdu nerovností dělaly vymlácené čepy řízení.

Ale to bych neměl ten plastový kryt pod kapotou tak namačkaný na rozpěrné tyči, ne? Vím, že dva týdny zpátky jsem to tak neměl. I když to auto rozhoupu tak to jde slyšet pouze od levého kola.. :/
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od -miki- »

Jak dlouho zhruba vydrží pomocné pružiny? http://www.autodilyhh.cz/search/?keyword=357412303f Neví někdo jaký je mezi nimi rozdíl?
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od -miki- »

Ještě jedna otázka.... Kdyby byla prasklá pružina tak by předek sedl skoro až na zem? Když vytočím kolo tak vypadá v pořádku, ale celou ji nevidím....
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od 103457 »

Ta pomocná pružina je jen doraz.
Pružina zpravidla praskne na konci, tak 1 - 2 závity od konce, auto trochu sedne a občas to za jizdy křupne.
-miki-
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 15. srp 2013 22:56:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od -miki- »

Vyměním to vrchní uložení tlumičů na každé straně a uvidím. Pružiny na ten doraz, které jsou v tom linku mají jinou délku. Je jedno jakou tam dám? Má smysl tam dávat origoš? Asi nemůžu postavit auto na kola s demontovaným tlumičem, že..? Je pak nutná geometrie?
speedfilip
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 22. led 2015 22:17:15
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od speedfilip »

Zdar všichni, včera jsem na své felince měnil pravý přední tlumič (prohnilá spodní miska) a levej budu dělat v sobotu (s pravym jsem se totiž s.al celej den jelikož šroub na těhlici byl totál zarezlej a tlumič v těhlici taktéž tak přišla ke slovu vrtačka flexa a podobné pomůcky). Levej jsem měnil cca před třemi týdny jen tak na rychlo jsem tam hodil starší, kterej jsem vyštrachal ve stodole u tchána, ten šel povolit líp. Teď právě měním oba za nové - koupil jsem v prondu komplet oblečené do pružin hotové a s nadsázkou lze říci - jen utáhnout 3 šrouby :lol: Teď v čem je problém - nasadil jsem ten pravý tlumič vše řádně dotáhnul a všiml jsem si když jsem káru spustil na kola na zem, že se mi nahoře mrdlá ten kovovej klobouček, tak jsem točil matkou na utažení a když jsem si asi po čtvrt hodině točení všiml, že se stav dotáhnutí nemění :rendeer: tak jsem si přidržel osmičkou pístek a dotáhnul jsem ten klobouček a teď to hlavní (když už jsem vylíčil, co jsem to za ňoumu) - pod tim kovovym kloboučkem se mi mrdlá pořád ta guma - má tak milimetr vůli - to je v pořádku? Ty tlumiče jsou od fa. Ateso. Jinak při jízdě to nijak nerachtá a povedlo se mi konkrétně tímhle kolem už i proletět jednu ultra díru a nic s neozvalo a krásně vše utlumilo tak nevím...
speedfilip
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 22. led 2015 22:17:15
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od speedfilip »

Dnes jsem vyměnil druhý a to samý ať dotahuju jak dotahuju... :geek:
speedfilip
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 22. led 2015 22:17:15
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od speedfilip »

Koukne na to někdo pls? :?:
azse
Příspěvky: 71
Registrován: stř 05. zář 2007 16:50:57
Bydliště: Dolné Saliby
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od azse »

Ahojte.Rozobral som si predný tlmič a chcel by som vedieť,aká je správna poloha ložiska http://www.skoda-diely.sk/eshop/6u04122 ... lmice.html ,ktorou stranou má ísť na vložku,a ktorou na misku.
Ďakujem.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od 103457 »

Nevím, jestli nás zkoušíš, ale i blbce napadne, že ta rovná strana patří dolů na rovný tlumič a ta se zaoblenýmy rohy do půlkulaté misky. Ono to pořádně ani jinak namontovat nejde, je to opravdu dělané pro blbce.
Miro654
Příspěvky: 10
Registrován: sob 12. lis 2016 15:24:27

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Miro654 »

caute neviete niekdo mam feldu 1.3 40 kw 1998 ma najazdene 35 000km vsetko ako nove ale dneska mi prezuvali gumy a ked bolo auto na dvihaku tak som len tak skusal triast nabojom kolesa a hybal sa cely tlmic .. neviem teraz ci mam mat auto volu alebo to ma byt pevne ked je to na dvihaku... alebo treba utiahnut dorazy diks
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od pipo444 »

zrejme je KO vrchné uloženie, konkrétne tá guma. treba vymeniť a je pokoj. za tie roky čo na tom to auto stálo bude KO. výmena bez sundania tlmičov, len so zdvihákom, klúč 19 a 8. povolíš vrchnú malú misku ( stredová matka tlmiča ), misku dáš dole a matku vrátiš naspäť. zdvihneš auto, tlmič sa uvolní od uloženia, gumu dáš dole šrobovákom. prepcháš von a dáš novú. postup zloženia opačný :)
Miro654
Příspěvky: 10
Registrován: sob 12. lis 2016 15:24:27

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Miro654 »

aha no tiez ma to napadlo ze moze byt iba stara guma...takze na isto to ma byt pevne ?
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od pipo444 »

jo, nemá sa to hýbať hore a dole, pred týždňom som to menil dedkovi na 1,3MPi, mal to kaput, hýbať sa dalo hore-dole, búchalo mu to na jamách. teraz si pochvaluje že je ticho a lahšie sa zatáča volantom. nuž čo, jedna guma stála asi 1€, a to je česká. je tam značka toho slona či čo to je. po tých rokocj isto nezaškodí vymeniť. pozrieš sa pod tú vrchnú malú misku a uvidíš či je to popraskané alebo vyduté
Miro654
Příspěvky: 10
Registrován: sob 12. lis 2016 15:24:27

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Miro654 »

no jo a jeden tlumic je nejakej od oleje
felicia1
Příspěvky: 358
Registrován: pon 29. říj 2012 22:26:21
Bydliště: Kutnohorsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od felicia1 »

omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale montoval jsem také tlumič z vrakoviště, kde šroub v těhlici rozhodně nepovolují a srazí ho kladivem, zobáček jsem tedy zahnul, dal tam zpět šroub, utáhl co mi síly stačily, a stejně když malinko ťuknu na těhlici, asi by z tlumiče slezla.

může se mi tedy přihodit, že by po přejetí spomalovacího prahu větší rychlostí, či jiné nerovnosti tlumič vypadl z těhlice, nebo to podrží dolní rameno?

předem děkuji
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od 103457 »

Vyhodit koupit nový tlumiče na nápravu.
felicia1
Příspěvky: 358
Registrován: pon 29. říj 2012 22:26:21
Bydliště: Kutnohorsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od felicia1 »

toto řešení uznávám jako velmi dobrou radu, ovšem tolik to auto už ani nemá hodnotu, je to slepenina na dojíždění do práce přes potok, ale zabít se v tom také nechci, tak proto se ptám, zda se může stát, že by ten tlumič "vyklouz"
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od Maty »

pokud pojedeš pomalu tak to auto zastaví neovladatelnbě někde ..... pokud pojedeš rychle tak se zabiješ protože to neovladatelně někam nacpeš ..... zkoušel jsi výbat s těhlicí když jsi tam neměl tlumič?
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
felicia1
Příspěvky: 358
Registrován: pon 29. říj 2012 22:26:21
Bydliště: Kutnohorsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od felicia1 »

to by opravdu mohlo vyskočit? starý tlumič byl tedy stažený ještě míň, těhlice byla venku, protože se měnila poloosa
felicia1
Příspěvky: 358
Registrován: pon 29. říj 2012 22:26:21
Bydliště: Kutnohorsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna předních tlumičů

Příspěvek od felicia1 »

děkuji vám všem, nakonec jsem vyměnil i těhlici a je po problému, vzal jsem jí ze stejného auta, ze kterého byl tlumič. asi to není nejlepší řešení ale do února by to vydržet mohlo, a pak si s tím vrakoviště poradí.
Odpovědět