Výměna předních tlumičů

pruzina

Výměna předních tlumičů

Příspěvek od pruzina »

Ahoj chlapi, dneska jsem se vrhl na výměnu předních tlumiču, jako první jsem se rozhodl povolit šroub v těhlici (spodní uchycení tlumiče).. povolil jsem naštěstí tu matku a teďka nevím jestli ten šroub mám jen vyrazit kladivem nebo se to musí zase nějak vyšroubovat já zkoušel všechno možný strhnul jsem na tom i golu potočit s ním rozhodně nejde .. mlátit sem do toho moc zatím nezkoušel ..nechci něco pohnojit 8-) hrubá síla by měla přijít vždy až na konec :D

předem všem díky za rady
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

to je klasický problém, když se s tím nic dlouho nedělalo. Prostříkat co nejvíce wdčkem a nechat taky nějakou dobu působit. jestli jsi strhnul golu, tak máš asi 12-ti hran co? Šestihranem by to mělo jít trochu kroutit aby to povolilo. Samozřejmě bouchat můžeš, ale zkus přes hliník třeba, jinak uděláš rantl na šroubu a budeš ho pak muset rozříznout, protože neprojde.
pruzina

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od pruzina »

Takže žádnej závit v té těhlici není , ten šroub je tam jenom nasunutej ??? vymlát to snad půjde, zarezlé to je opravdu pořádně je to tam od 97 od těch velkej povodní :(

Jinak ti moc děkuji :)
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

Závit tam fakt není. Je tam jen díra samotná, jenže ten šroub v tomhle místě krázně zarezne vždycky. Správně tam má být šroub s dříkem, který jde ješt jakž takž vyrazit v pohodě. Jak tam někdo pak dá celozávit, brzdí se to ještě více. Trocha hrubé síly urřitě pomůže při promazávání.
Uživatelský avatar
xmorfeuz
Příspěvky: 1038
Registrován: ned 10. čer 2007 13:49:03
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od xmorfeuz »

Vymlátit kladivem, zrezlý být nemůže pač má nějákou povrchovou úpravu ( mosaz ? ) já ho měl ohnutý proto nejde moc ven...
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

nezrezne ten šroub když je tam originál (ten je takový nějaký nažloutlý), ale spousta lidí tam pak narve kde co při výměně. Rezne ale hlavně přímo ta díra v těhlici a pak to drží šroub. Samozřejmě když to někde dostalo prdu, tak může být i ohnutý, ale jinak by neměl.
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od 103457 »

xmorfeuz
ten šroub má jen povrchovou úpravu, jinak je to obyč pevnostní šroub a zareznout může pěkně ajajaj :lol: pak nepomůže nic než klepat a mazat a klepat a mazat a občas zkusit pootáčetjemně na jednu a druhou stranu a nakonec, když se ukroutí i hlava šroubu tak přijde na řadu vrtačka. ;)
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

Zrovna minulý týden jsem taky vyndaval přední tlumiče. No odděláš matku a jak se tu už řeklo musíš mít oříšek 6ti hran a šroub postříkat nějakým WD, nebo rzi žroutem a zkoušet točit tam a zpět a až půjde otáčet lehčeji, tak pobouchat a zkusit vyrazit. Až se ti zase zasekne, tak znovu prostříkat a vše opakovat. :-)
helpme

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od helpme »

Ahoj, nedávno jsem taky vyměnil přední tlumiče a mám takovej problém nevím jak moc bych měl utáhnout matici (klíč č. 19) pístu tlumiče, já ji dotáhnul jenom kousek a pak už to šlo hodně ztuha

Díky za radu ;)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od 103457 »

helpme
ztuha to jde proto, jelikož je matice se silonem, aby se sama nepovolila. Dotahuj dál, dokud to půjde, musíš si 8-mičkou klíčkem nebo imbusem podržet píst tlumiče, aby se neprotáčel při dotahování.
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

helpme píše:Ahoj, nedávno jsem taky vyměnil přední tlumiče a mám takovej problém nevím jak moc bych měl utáhnout matici (klíč č. 19) pístu tlumiče, já ji dotáhnul jenom kousek a pak už to šlo hodně ztuha

Díky za radu ;)


Utáhni to na max. Protože se ti pak opře miska o píst tlumiče.
helpme

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od helpme »

Díky moc, tak já to teda zkusím dotáhnout, jo a je možný tu matici povolit- jen trochu, když je ten tlumič namontovanej, ??? potřeboval bych srovnat tu misku co pod ní je ,, je nasazená trochu křivo tak jsem si řek, že bych ji srovnal , nerad bych něco zprasil .... nechce se mi to zase celý rozebírat

Ještě jednou ti moc děkuji ;)
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

helpme píše:Díky moc, tak já to teda zkusím dotáhnout, jo a je možný tu matici povolit- jen trochu, když je ten tlumič namontovanej, ??? potřeboval bych srovnat tu misku co pod ní je ,, je nasazená trochu křivo tak jsem si řek, že bych ji srovnal , nerad bych něco zprasil .... nechce se mi to zase celý rozebírat

Ještě jednou ti moc děkuji ;)


No možný to je, ale aby jsi to nepovolil moc, to by ti pak zajel píst do tlumiče. A byl by jsi v řiti. Možná že by to šlo natáhnout zpět. Ale kdyby jsi neměl díry v jedné rovině, tak by jsi tam tu závitovinu už nedostal.
Uživatelský avatar
pepan
Příspěvky: 814
Registrován: čtv 02. srp 2007 22:35:12
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od pepan »

Ohledně toho vyndání tlumiče z těhlice: Dá se použít taky ten způsob,že se těhlice z tlumiče sklepe kladivem.Ten tlumič má v místě toho šroubu takovej zobáček,ale ten se při to vyklepávání ohne a těhlice je z tlumiče dole,ale mě osobně se tento způsob moc nezamlouvá,že vetšinou když to tahle někdo dělá,tak se kašle na ten zarezlej šroub,nechá se tam a na novým tlumiči se ten zobáček přiohne a tlumič je tam a pak se to utáhne a hotovo.
HÜBNERMotorsportrally
SHERLOGRacing
raduzo22 - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od raduzo22 - FK »

Měl sem stejný problém, nakonec přišla flexa a vrtačka odvrtaval sem to asi hodinu. Pěkná drbačka,ale je dobrý si to tak den dva před samotnou demonáži promazávat WDčkem nebo brzdovkou a pak popřípadě nahřívat švajcem a poklepavat. Jinak přeju hodně trpělivosti pokud to budeš muset odvrtávat, jestli jo tak to klidně odvrtávej z obou dvou stran a zkoušej to vyklepavat nějakým dulčíkem. ;)
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

pepan píše:Ohledně toho vyndání tlumiče z těhlice: Dá se použít taky ten způsob,že se těhlice z tlumiče sklepe kladivem.Ten tlumič má v místě toho šroubu takovej zobáček,ale ten se při to vyklepávání ohne a těhlice je z tlumiče dole,ale mě osobně se tento způsob moc nezamlouvá,že vetšinou když to tahle někdo dělá,tak se kašle na ten zarezlej šroub,nechá se tam a na novým tlumiči se ten zobáček přiohne a tlumič je tam a pak se to utáhne a hotovo.


No kladivem bych to nesklepával, protože těhlice nejde stejnoměrně dolu ale příčí se. Do toho bych nešel.
Uživatelský avatar
pepan
Příspěvky: 814
Registrován: čtv 02. srp 2007 22:35:12
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od pepan »

já vím,napsal jsem,že se mi to nezamlouvá,ale prostě jsem viděl,že to tak někteří dělaj. ;)
HÜBNERMotorsportrally
SHERLOGRacing
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

Jo jo kdysi jsem řešil stejný problém no první kolo bylo wd a nic pak plynová svářečka nahřívalo se to a zase nic tak další kolo byl konkor plus nějaká hustá věc na rez no a další den to šlo povolit docela krásně
petr007

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od petr007 »

PO VÝMĚNĚ TLUMIČU SE NEVRACÍ VOLAN AUTO, TÁHNE NA STRANU ----- NEVÍTE NĚKDO, ČÍM TO MŮŽE BÝT ??
Tlumiče jsem měnil svépomocí,geometrie(spíše zbíhavost) byla vadná už předtím, ale volant se vracel a auto do strany táhlo, ale minimalně... teďka je to hrozné zdá se mi, že řízení je i trochu tužší než předtím ..
mnohokrát díky za rady ;)
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

petr007 píše:PO VÝMĚNĚ TLUMIČU SE NEVRACÍ VOLAN AUTO, TÁHNE NA STRANU ----- NEVÍTE NĚKDO, ČÍM TO MŮŽE BÝT ??
Tlumiče jsem měnil svépomocí,geometrie(spíše zbíhavost) byla vadná už předtím, ale volant se vracel a auto do strany táhlo, ale minimalně... teďka je to hrozné zdá se mi, že řízení je i trochu tužší než předtím ..
mnohokrát díky za rady ;)


A vyměnil jsi i horní uložení tlumičů?
petr007

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od petr007 »

Jo horní gumové uložení je nové,i misky a dorazi jsem měnil, fakt nevím, proč se to tak zhoršilo... :?
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

petr007 píše:Jo horní gumové uložení je nové,i misky a dorazi jsem měnil, fakt nevím, proč se to tak zhoršilo... :?


I ložiska uložení?
petr007

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od petr007 »

měnil jsem pouze čísla 3,9,5 viz. obrázek zbytek jsem ponechal původní, je fakt že, když jsem tlumič demontoval tak se ta blbost č.10 (na obrazku) otačela uplně lechce, ale když jsem vyměnil tlumič tak stím šlo točit hrozně ztuha
Obrázek

Jinak ti moc děkuji za rady ;)
petr007

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od petr007 »

Teďka jsem si vzpomněl, že jsem možná otočil ložisko vzhůru nohama... myslíš, že by to na to vracení volantu mohlo mít vliv... ,že já to nedělal pořádně, těďka to budu muset zase celé rozebrat :x
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

No mohlo. :-) Jinak bych dal určitě nový i ložisko. Ono musí být na té podložce tou menší plochou a tou vetší je na misce. Tak když to otočíš tak by to mohlo drhnout. Já když jsem to dělal, tak jsem měnil 6-9.
Uživatelský avatar
milakuba
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06. bře 2008 10:53:33
Bydliště: Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od milakuba »

já jsem měnil pouze díly 1 - 5, ostatní bylo dobrý tak jsem to tam nechal, řízení mě šlo tíž a táhlo to doleva, asi po týdnu se to srovnalo, myslím že si to "sedlo" jak má.
Mě řízení půjde tíž pořád, protože jsem celou feldu zvedal o pár cm, takže jsou pružiny víc zmáčklý, ale mám posilovač, takže mě to nevadí.
Dávej pozor, na můj Zetor.
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

Čau,
nemáte někdo schéma zadního tlumiče na combika 1.3 ,rok 96, diky
Uživatelský avatar
Dejwis
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 12. led 2007 14:02:23
Bydliště: Stredoceský kraj

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Dejwis »

Nebudu zakládat nové téma, sem se to hodí nejvíce. Když jsem kupoval před dvěma lety Feldu, tak jak jsem tak začal zjištovat co má a nemá :-) - tak jsem si všiml (ale nějak jsem to neřešil) že pružiny jsou celé červené, tak mě zajímá jak poznám zda je tam mám tedy sportovní nebo zda jen pružiny předchozí majitel nenalakoval, nic neříkal že by tam byl sníženej podvozek. Když kouknu na jinou Feldu co má normál víšku tak myslím že nějak extra dole to asi nemám, dá se to nějak poznat. Zkoušel jsem je čistit hadříkem, a prostě celé ve předu i vzadu jsou červené, jsou červené i ty dolní mysky :-) - thx
!!! Rozprodej dílů z Feldy !!!
Uživatelský avatar
Dejwis
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 12. led 2007 14:02:23
Bydliště: Stredoceský kraj

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Dejwis »

Jak si myslíte že asi dlouho vydrží origo pružina? gřeba cca 100 000km, nebo nejlépe měnit s tlumiči?
!!! Rozprodej dílů z Feldy !!!
smazany clen - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od smazany clen - FK »

Já ten šroub vyrazil malým elektrickým kladivem - špičatý oškrt. Dřevěný špalík vzepřít mezi tlumič a podběh aby to nepružilo. Naprostá pohoda, několikrát úspěšně vyzkoušeno na několika vozech :D
FeliciaMan - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od FeliciaMan - FK »

Pokud se auto nepřetěžuje tak pružiny vydrží leta.
nebulus - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od nebulus - FK »

Ja mám pružiny pôvodné :P
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 1236
Registrován: sob 06. led 2007 20:04:27
Bydliště: Trpík
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Fidlla »

Taky mám problém vydělat spodní šrouby s těhlice-jdou pouze povolit matky,dneska je i odělal ,prostříkával povolovačem na šrouby ,nahříval i hořákem a stále nic. Pobouchával i kladivem přes mosaz a nic..... ted to mám řádně promaštění a snad to do zítra povolí a budu je moc přehodit...jinak nastane lečba kladivem a vrtačkou....... :(
Marty_pv - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Marty_pv - FK »

mě na zarezlej šroub v těhlici nepomohlo bouchání ale pootáčení klíčem za současnýho tlaku v ose šroubu, takhle jsem ho po kouskách "vykroutil"
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od 103457 »

Přesně, jak píše Marty, očkovej klíč a dolev, doprava, doleva, doprav. Po kousíčkách, až se celej rozhýbe.
Jinak 100% funguje je každé jaro ( při přechodu na letní provoz )vyndat, namazat grafitkou a dát z5. Dělám to již pátým rokem a nikdy jsem neměl problém s povolením. ;)
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 1239
Registrován: stř 03. čer 2009 19:51:28
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Suri »

103457- nie je nutné ani každé jaro , namazal som jemne v 3/2008 a v 3/2010 krásne rozobral
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od 103457 »

Prevence je důležitá, lehko na cvičišti ...........
Dělám to souběžně s čištěním brzd po zimě a je to otázka jen pár minut, tak proč bych to pro svůj klid neudělal. :?:
Zvláště, když jezdím v horách, komplet celou zimu na sněhu, či břečce. ;)
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 1239
Registrován: stř 03. čer 2009 19:51:28
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Suri »

tak ja to mám podobne ale ja som zase taký že by som všade musel dávať nové matky a to by ma nebavilo , najlepšie na toto je asi medená pasta alebo obyčajný rezistin ml - rozoberal som škodovkové 15 rokov nerozobraté nápravy len šrouby močené v ML ku a krása
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 1236
Registrován: sob 06. led 2007 20:04:27
Bydliště: Trpík
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Fidlla »

Včera už to zvládl,levé kolo přes hodinu-ukroutil jsem hlavu ale i tak se ho podařilo dostat ven a pravý necelou 3/4 hodinku-kroutil golou,ořech šestihran,trhák a metrová trubička. Jinak bez spreye na zarezlé šrouby by to nepovolilo! Ted už tam jsou nové šrouby namazané měděnkou a i skoro nové tlumiče s pery... :)
gerrik - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od gerrik - FK »

Tlumič povolen, ale nechce ven. řekl bych že rameno přidržuje nahoru stabík. Je to tak? Jaké řešení, stáhnout pružinu a pak to celé povolit?
Marty_pv - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Marty_pv - FK »

jednodušší bude odšroubovat stabík a spustit si rameno s těhlicí dolů
gerrik - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od gerrik - FK »

ty woe, to je rozebrat půlku auta :shock: zpátky ho už dávat nebudu, seru na něj :thumbdown: dík
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Kuladmin »

Ono treba i dost pomuze prizvednout do vzduchu i druhou stranu ;) Tim se ten stabilizator dost uvolni nebo staci ten jedinej jeho drzak v rameni uvolnit.
Marty_pv - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Marty_pv - FK »

Já to myslel jako Kuladmin - napsal jsem to možná špatně - stačí odšroubovat držák stabíku na rameni
gerrik - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od gerrik - FK »

jo, tak jsme si nerozuměli :D zkusim zvednout druhý kolo, to mně nenapadlo :salut:
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od 103457 »

Stačí povolit 8-mička matka co drží stabík v rameni. Je to nejjednodušší řešení, jak svěsit dolů rameno ;)
A pozor, tu matku povolovat, když je na montované kolo a auto stojí na zemi. Jinak se může poškodit závit šroubu držáku stabíku. Ten stabík má celkem slušnou sílu, řekl bych, že větší než samotná pružina tlumiče.
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 1236
Registrován: sob 06. led 2007 20:04:27
Bydliště: Trpík
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Fidlla »

Já když měnil tlumiče,tak jsem si uřízl 20cm vysoký špalek....nejdřív povolil kolo,zvedl auto,odělal kolo,zatrčil špalek pod brzdový kotouč,spustil auto až se srovnalo,odšrouboval přední stabik na rameni M8-13 klíč,zvedl auto heverem,povolil šroub v těhlici 16 klíč-to mi trvalo trochu déle,kladívkem potukal do těhliče-aby se uvolnil tlumič v obímce,pak ty dvě M8 na horní misce a tlumič byl venku....
gerrik - FK

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od gerrik - FK »

ted jen vyrobit stahováky :?
Uživatelský avatar
Fidlla
Příspěvky: 1236
Registrován: sob 06. led 2007 20:04:27
Bydliště: Trpík
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od Fidlla »

ty já koupil tady od jednoho člena za 200 kč...už mě pomohli několikrát..... ;) ;)
Uživatelský avatar
103457
_________________
_________________
Příspěvky: 11153
Registrován: ned 29. led 2006 21:19:41
Bydliště: Nejdek okr. K. Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna tlumičů- problém

Příspěvek od 103457 »

gerrik píše:ted jen vyrobit stahováky :?

Pokud budeš jen měnit tlumiče nyní tím myslím jednou a víckrát je nepoužiješ, tak je myslím zbytečné stahováky vyrábět. Plně dostačující je popruh s rážnou, či řetízek. Pružina nemá až tak velikou sílu. Ve dvou lidech není potřeba nic, jeden pružinu zmáčkne a druhý povoluje či zašroubuje matku.
Odpovědět