Základní nastavení geometrie

vjost - FK

Základní nastavení geometrie

Příspěvek od vjost - FK »

Zdravíčko. Dneska jsem si pořídil nové tyče řízení a horní i spodní čepy. Nebylo mazivo na kloubu a možná je v pr... prachovka, takže felda vrže jak stará postel. Chci se zeptat, jestli máte nějakou pomůcku alespoň na základní seřízení než dojedu na laserovou geometrii. Zvládnu to s klidem sám, minimálně přeměřením starých dílů a roztečí.
Uživatelský avatar
Vasek
Příspěvky: 1196
Registrován: úte 19. srp 2008 14:12:32
Bydliště: Mladá boleslav/ Žatec

Re: Základní nastavení geometrie

Příspěvek od Vasek »

na základní domácí nastavení sbíhavosti si můžeš vyrobit jednoduchej přípravek. Kdybych byl na svim compu, tak pošlu i obrázek, takhle bude muset stačit jen popis...
Vem nějakou rovnou lať, sežeň si nějaký (ocelový) vingle- třeby ty, jak prodávaj v obi, baumaxu... na uchycení police. Potřebuješ, aby po položení toho vingle na tu lať byl jeho horní konec v půlce vejšky ráfku. Ideální asi bude, když ten vingl bude trošku vyšší a ty ten horní konec ohneš tak, aby se ráfku dotýkala jen hrana vingle. Oba vingle si musíš upravit stejně. Jeden z viglů přišroubuješ napevno na jeden konec latě. Lať strčíš pod auto, aby se ten přišroubovanej vingl dotýkal v poloviční vejšce ráfku na straně kola. Pak přiložíš druhej vingl na druhou stranu auta a uděláš si čárku na laťce. Teď jen přesuneš sůj přípravek na druhou stranu kola a zase si uděláš rysku na laťce. Fantaziji se meze nekladou, klidně si na tu lať přišroubuj metr. Pak už jen změříš rozdíly a můžeš štelovat. U feldy je požadovaná sbíhavost na 13" kolech 1 +-1 mm. (osobně bych se snažil o ten 1mm) Při trochu zručnosti a dodržování rovných stran a pravých úhlů si myslim, že výsledky budou celkem obstojné.
Kdybych napsal něco nesrozumitelně, tak se klidně ptej.
škoda 791.136M 4/99
každý auto jede rychle, jenom záleží kolik mu dáte napapat ;-)
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní nastavení geometrie

Příspěvek od Kuladmin »

KDyz to mas jen na dojeti na presnou geometrii ta ksi nastav volant rovne a pak uz jen lad kola do roviny aby byl zadni krasne v zakrytu tech prednich proste predni rovne se zadnima. Snad chapes. Pozor auto musi stat uz normal na zemi a je dobre aby pokud ho v tu chvili spustis z heveru tak snim alespon kousek popojen aby stalo opravdu rovne. Na dojeti to bohate staci.
A drobnost : ohlidej si pak aby v servisu zafixovali volant rovne - dost casto na to kaslou srovnaji si jedno kolo do geometrie a ladi jen druhe a na volant uplne kaslou.
vjost - FK

Re: Základní nastavení geometrie

Příspěvek od vjost - FK »

Vzhledem k tomu, že ho hodlám měnit, tak budou muset :) Ale díky za upozornění, protože s tím jsem moc nepočítal, že na to kašlou.
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Základní nastavení geometrie

Příspěvek od mikka »

Sbíhavost se musí regulovat šroubováním obou řídicích tyčí, tak, aby po seřízení byly obě řídicí tyče stejně dlouhé. Jinak se kola v zatáčkách nenatáčí přesně v úhlech, odpovídajících dráze kola v zatáčce. Teprve až je sbíhavost a úhly natáčení kol v pořádku, má se zkontrolovat a případně seřídit volant, aby byla příčka rovně.
Uživatelský avatar
Maty
__________________
__________________
Příspěvky: 5680
Registrován: sob 01. bře 2008 9:52:40
Bydliště: Liberec 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Základní nastavení geometrie

Příspěvek od Maty »

Zas tak bych to neřešil :) ... Já jsem měnil jenom čepy na řízení ... zpátky jsem to našrouboval od oka aby kola byly +/- rovně a pomaloučku jsem dojel na geometrii kde to seřídili jak to má být :)

Můžeš se mrknout na moje výsledky z geo ... před a po :) . Přijel jsem tam se sbíhavostí na přední nápravě +17,2mm ;) a taky to jelo jen to tahalo v zatáčkách :D . Kdybych to seřizoval nějak přesně (dle metru, latí apod. ) tak bych byl pak akorát na*ranej, že jsem vyhodil peníze za geometrii a nemuseli tam skoro nic seřizovat :D

http://maty.jezekus.net/geo001.jpg
Největším problémem všech informací je to, že je nikdo nechce HLEDAT !!!
Bylo ...Škoda Felicia GLXi 1.3Mpi 50kW r.v.1998 ... zelená .... Blíže --->ZDE<---
Bylo ...Citroën C5 Tourer 2.2HDi 125kw r.v. 2008 ... stříbrná
Je ... BMW F31 318d 105kw r.v. 2013 ... stříbrná
vjost - FK

Re: Základní nastavení geometrie

Příspěvek od vjost - FK »

Já to radši vezmu metrem ;) ono je to potom dlouhá štreka zpět dom z chaty, takže radši pořádně :)
Odpovědět