Vůle na hřebenu řízení - oprava

bosator
Příspěvky: 109
Registrován: pon 28. pro 2009 13:06:19
Bydliště: Čáslav

Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od bosator »

Zdravím vás,
chci se zeptat, koupil jsem felícii z. r. 95, pří koupi měla rozervané manžety na řízení ( nejspíš hodně dlouho) a špatné čepy. Čepy i manžety jsem vyměnil, ale teď pokud je volant v přímém směru, vůle v řízení žádná není, ale pokud jsou kola v rejdu (na obě strany) je vůle na pootočení volantem cca 10 až 15° . Otázka zní projde auto s touto vůlí běžnou stk? Nebudou se sjíždět kola ke straně, když udělám geometrii? A je tato vůle přímo na hřebenu, nebo může být v tom ozubeném pastorku? Je možné vyměnit samotný hřeben? Co se s tím dá dělat, nechci kupovat nové řízení za 2000? Moc díky za odpovědi.
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Kuladmin »

No STK to asi projde pac tam kola takhle vytoceni nemaji, rikam dobre ze jako vytocis volant na max a pak na nem mas vuli 10-15st a kola ase ani nehnou?
Pokud ano nejjednodussi reseni je sehnat klidne jety solidni rizeni a vymenit ho za todle. I kdyz me se to zda divny vetsinou jsou vule pri primem smeru a ne na max vytoceni to stim nekdo jezdil rally ne?
Skus kdyz je takhel vytocene zda neni nahodou jen vule v rizeni na prave strane ve smeru jizdy - vytoc ho do prava s kus za nej chytit za spojovaci tyc k pravemu kolu a zyhybat sni nahoru dolu dopredu dozadu jestli nebude velka vule tam je tam takovy krouzek na ulozeni.
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Honza_t »

Vyměnit plastovou vložku v řízení a ložiska, nastavit předpětí tím spodním šroubem. Oprava za cca 150kč... Taky jsem to dělal, jen to mlátilo všude (byly totálně vymlácený ložiska v řízení) a už je to jak nový.
bosator
Příspěvky: 109
Registrován: pon 28. pro 2009 13:06:19
Bydliště: Čáslav

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od bosator »

Díky za radu. Vůle v přímém směru a mírném pootočení opravdu není žádná, je jen v rejdu od cca 0,5 otáčky až do konce o těch cca 10 - 15° na obou stranách. Je to divný, ale myslím, že je hřeben vylágrovanej po stranách, jak to mělo asi roky rozervaný manžety, nebo už tam byly jen zbytky, hřeben byl na stranách dost orezlej. Už jsem to tak koupil, to auto asi jen jezdilo,údržba spíš žádná.To bílé futro na pravo je KO. Co jsou ložiska u řízení?
No podařilo se mě vydražit na aukru pěkné kompletní origo řízení za 200, dokonce má i zánovní origo kuláky, prodejce se zaručoval, že je bez vůlí, tak to vyměním komplet a bude snad pokoj. Jen by jsem se chtěl ještě zeptat, zda někdo nemáte nějakej dobrej návod na udělání sbíhavosti doma. Nechce se mi dávat 600 zde v servisu, navíc před 3 roky mi udělali sbíhavost na š120 tak blbě, že jsem za 500 km oddělal kola, musel jsem si pak zaplatit jinde znova.
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Honza_t »

Ložiska jsem myslel ty, ve kterých je pastorek. Jinak už jedině ten hřeben, ale nezdá se mi to. Můj vypadal jako nový a to už má 190 000km.
goodFela - FK

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od goodFela - FK »

Ty, Honzo.. Kterou plastovou vložku myslíš?

Obrázek
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Honza_t »

číslo 3
Billy_Bob_Bean
Příspěvky: 43
Registrován: pát 24. úno 2012 21:18:59
Bydliště: Brno / Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Billy_Bob_Bean »

Mám asi také vůle v řízení. Klepe mi volant v cca 80, a do zatáček se to mírně zhoršuje. Hlavně když stojím na místě a a točím volantem z leva doprava a naopak tak se ozývá takové silné kovové cvakání. Kuláky jsou bez vůle, ale zjistil jsem že když rukou chytnu na řízení, tak to mlátí z toho.
Takže by mi mělo pomoct koupit kroužek č. 3, a 2 ložiska č. 5?
Když vyrazím kuláky z těhlice můžu je znovu použít? Mám tam stále původní už 17 let a jsou bez vůle.
Felicia LXi rv. 95 , 50kW BMM
http://billybobbean.rajce.idnes.cz/Felicia/
Kuladmin
Příspěvky: 1751
Registrován: ned 20. črc 2008 18:21:06
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Kuladmin »

Kulaky nevyrazej jen je vysroubuj ze spojovacich tycek ;) a samo odmer vzdalenosti resp otacky apod at nemusis delat geometrii.
Billy_Bob_Bean
Příspěvky: 43
Registrován: pát 24. úno 2012 21:18:59
Bydliště: Brno / Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vůle na hřebenu řízení - oprava

Příspěvek od Billy_Bob_Bean »

Výborně, já totiž ani netuším jak tam ty kuláky drží. Myslel jsem, že to je našroubovaný na té tyčce řízení a bez otáčením kulákem to dolů nepůjde. Super.
Felicia LXi rv. 95 , 50kW BMM
http://billybobbean.rajce.idnes.cz/Felicia/
Odpovědět