Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

:)
DavidFelda
Příspěvky: 7
Registrován: stř 14. čer 2017 10:14:58

Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od DavidFelda »

Ahoj kutilove :)

nedavno jsem menil palivove cerpadlo na sve rakete 1.3MPi a cekal jsem, ze nejvetsi duraz bude kladen na to, aby se elektricka instalace (rozumej draty) cerpadla nedostala do paliva (benzinu/nafty). Ale prislo mi, ze ty draty jsou tam totalne navolno ponorene do paliva. Vim, ze voda vede, ale destilka ne, tak me napadlo jak je to s benzinem/naftou? Vede? Nevede? A pokud vede, tak jaktoze ty draty k cerpadlu jsou tam uplne navolno ponorene v palivu?

Diky moc :)
David
mikka
Příspěvky: 915
Registrován: čtv 18. led 2007 21:04:23
Bydliště: Olomouc

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od mikka »

Nevede.
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Rambo-x »

Nevede a ani v případě zkratu to nemůže chytit,protože k hoření je potřeba i kyslík,který v nádrži díky vysoké koncentraci výparů téměř není. Taky mě to prvně děsilo,když jsem viděl odizolované kontakty na palivovém čerpadle,ale jelikož je to na všech čerpadlech a nikde to nehoří,tak je to asi v pohodě
Papi - FK

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Papi - FK »

.....
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne stř 30. zář 2020 18:24:37, celkem upraveno 1 x.
DavidFelda
Příspěvky: 7
Registrován: stř 14. čer 2017 10:14:58

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od DavidFelda »

Diky za reakce :)

To ze destilka nevede si tak nejak pamatuju, pokud i benzin nevede (jak rika mikka), tak pak neni moc co resit. Ja si asi trochu benzinu vytahnu a udelam nejakej merici pokus :)

To ze i normalni voda je pro 12V OK (jak rika Papi) to mi hlava moc nebere, ale tata (vystudovanej elektrikar) mi v podstate rikal neco podobnyho.

To ze by jiskra v nadrzi nezpusobila vybuch, protoze v nadrzi neni vzduch (jak rika Rambo-x) mi prijde jako blbost, protoze kdyz tankuju, tak se do nadrze vzduch dostane a kam by pak "utekl"? Cerpadlo vzduch nesaje, tak kam by se podel? Ale co vim z filmu, tak Rambo ma s vybuchama celkem hodne zkusenosti, tak si to rad necham vysvetlit :)
Papi - FK

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Papi - FK »

.....
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne stř 30. zář 2020 18:24:15, celkem upraveno 1 x.
Rambo-x
Příspěvky: 861
Registrován: úte 25. zář 2012 21:55:37
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Rambo-x »

Expert na výbuchy rambo říká,že benzín je vysoce těkavá látka :lol: I kdyř otevřeš hrdlo při tankování,tak jdou benzínové páry ven a ne vzduch dovnitř,navíc má tankovací pistole odsávání. I kdyby se tam troška vzduchu dostala,během pár vteřin tam bude opět taková koncentrace benzinových par a tak málo kyslíku,že k zahoření nemůže dojít. Navíc má nádrž odvětrávání přes aktivní uhlí,takže za chvíli už tam není vůbec žádný kyslík. K hoření potřebuješ vždy tři věci,musíš mít čím to zapálit nebo eventuálně samozápalnou teplotu,musíš mít hořlavinu a musíš mít kyslík,pokud kterákoliv věc chybí,oheň nebo exploze nemůže nastat :rambo:

Motorek čerpadla je přímo v benzínu,normálně jeho uhlíky se koupou v benzínu a celé se chladí protékajícím benzínem. Proto není úplně vhodné jezdit neustále na hladový oko,ne že by to začlo hořet,ale můžeš tím zkrátit jeho životnost
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Honza_t »

Co se týče chlazení čerpadla, tak na hladový oko neni problém jezdit, protože i tak je čerpadlo ponořené do benzínu - je v takovým "kýblu" ze kterýho benzín nikdy nezmizí, pořád do něj přitejká zpětným vedením a přebytek se vylejvá do prostoru nádrže a ve chvíli kdy se motor zastaví na nedostatek paliva je pořád v tom kýblu okolo čerpadla plnej stav benzínu. Ta plastová bambule tam neni pro srandu králíkům.
Rob
Příspěvky: 937
Registrován: stř 25. led 2012 8:42:25
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Rob »

Dovolím si mírně oponovat. U vozidel provozovaných na "běžná" paliva (benzín/nafta) toto zřejmě nebude zásadní problém provozovat vozidlo i na hladové oko, protože takový provoz je poměrně velmi krátký - za předpokladu, že se potom dobere alespoň do půl nádrže paliva. Svoje by ovšem mohli povědět ti co provozují vozidlo na alternativní paliva zejména na LPG. Osobně jsem poznal několik lidí, co dlouhodobým ježděním na "hladové oko" odrovnali palivové čerpadlo, těch lidí nebylo málo. Stačí si projít diskusní fóra která se problematikou LPG zabývají; mimo jiné to doporučují i firmy, které montáže LPG provádějí - že není dobré jezdit na hladové oko a naopak doporučují udržovat hladinu v nádrži mezi 1/2 a 1/4. Alternativa je dodělat si vypnutí benz.čerpadla při provozu na LPG, což ale není řešení např. pro moderní vozy, které i při provozu na LPG za určitých podmínek přivstřikují benzín. A rozhodně pro palivové čerpadlo není ideál tankovat za 100-200 Kč a jezdit tak s neustále nedostatečně chlazeným čerpadlem - takových lidí také pár znám. Je samozřejmě rozdíl takto jezdit v srpnu v Bulharsku při 40°C nebo v prosinci při -20°C, obojí se na čerpadle podepíše rozdílným způsobem.

Takže pokud se někdy někomu stane, že občas chvíli jede na hladové oko, neděje se nic, ovšem dlouhodobý provoz v tomto režimu má na palivové čerpadlo devastační účinek - obzvláště v letních teplotách.
Honza_t
Příspěvky: 2125
Registrován: čtv 20. kvě 2010 10:08:08
Bydliště: Č. Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vede benzin/nafta elektricky proud? :)

Příspěvek od Honza_t »

Technicky je to nesmysl ;) Jak už jsem psal, to čerpadlo nikdy na suchu nebude a pořád tam nějaký benzín proudí.
Odpovědět