Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Ahoj všem,

dovoluji si Vás požádat o radu. Na otcově Felďe před časem přestalo fungovat automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL. Protože v krabičce něco chrastilo, tak jsem se rozhodl ji rozdělat. Zjistil jsem, že je tam upadlý nějaký kousek, který zřejmě slouží na propojení dvou pinů. Ale když propojím PIN1 a PIN2 nebo PIN2 a PIN3, tak je slyšet sepnutí relátka, ale rozsvítí se pouze obrysová světla. Nemá někdo prosím nějakou zkušenost nebo radu, jak to opravit?

Foto modulu:

Kód: Vybrat vše

http://i.imgur.com/N4XflYK.jpg
Moc děkuji,

DirtyKing
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

ano ten "kúsok" sa volá jumper a prepojuje dva piny.
na internete nájdeš aj dokumentáciu ku tomu http://www.htcarsystem.cz/files/pdf/OSV-1FEL.pdf
inak je tam písané, že z výroby nastavené na piny 2 a 3.
ešte je písané že najprv budú svietiť obrysovky a po naštartovaní stretávacie tak to treba vyskúšať ;)
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Aha, moc děkuji. A nějaký tip, proč se tedy automaticky rozsvítí pouze obrysová světla, ale potkávací se po nastartování už nerozsvítí? Ještě jednou moc děkuji :pig:
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

mno môže byť vada vo vedení od krabičky po poistkovku alebo nespína jedno relé na doske ktoré je pre stretávacie svetlá. je to jedno zo žltých. treba otestovať. v schéme sa píše že by mal ísť z neho šedý kábel do poistkovky. a na ňom by sa mal objaviť mínus (kostra) po zopnutí žltého relátka. alebo ak tento šedý kábel ukostríš, mali by sa rozsvietiť stretávacie :)
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od ferdamravenec »

taky změř dobíjení
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Moc Vám děkuji za rady. Zkoušel jsem zahýbat kabelem připojeným na D+ na alternátoru a na chvíli se světla rozsvítila a pak hned zhasla. Koupil jsem tedy novou svorku (stará byla dost zoxidovaná) a spojil zelený kabel na alternátoru (pro kontrolku dobíjení) spolu s černým D+ kabelem od OSV-1FEL, ale stále nic, svítí pouze obrysovky. Napětí směrem do OSV-1FEL však po nastartování jde (změřeno).

Ještě budu muset vyzkoušet to co psal pipo444. Akorát teda nevím, který ten šedý kabel mám zkusit ukostřit, protože je tam 3x šedý kabel, z toho jsou dva spojeny do jednoho a s elektrikou si zrovna moc nerozumím :lol:
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

aha pardon zle som to prečítal, je to modrý tenký, a sú tam dva spojené do jednej svorky. toto treba uzemniť čo to spraví.
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

U verze 2.2 mám modrý pouze tlustý kabel, který jsem označil na schémátku. Myslíš ten?

Kód: Vybrat vše

http://i.imgur.com/UQIkSUC.jpg
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

ano presne ten čo si označil. ozaj a to dobíjanie si meral ? koľko voltov máš po naštartovaní a koľko naprázdno ? aj keď neviem aký to s tým má súvis, či keď je nižšie tak sa nezapnú alebo čo
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Po nastartování dává ten kabel vedoucí z D+ kolem 14,3V, to by zřejmě asi mělo být OK. Auto budu mít u sebe ve středu, tak ten kabel jak si psal zkusím ukostřit. Každopádně zatím moc děkuju za cenné rady a ve stredu napíšu :-)
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

tak 14,3V znamená že je dobíjanie v dobrej kondícii. zrejme sa niečo pokazilo na tej doske a nespína asi relé pre stretávacie svetlá. zasa zapojenie nebude nejaké ťažké a priemerný elektrotechnik by to vedel isto opraviť.
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Jasny, diky. Odzkousim to ukostreni jak si psal a uvidim. Pokud by bylo treba vymenit rele, tak prepajet bych to snad zvladnul :-)
ferdamravenec
Příspěvky: 4170
Registrován: čtv 13. led 2011 6:18:25
Bydliště: Horní Podluží
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od ferdamravenec »

pokud není dostatečný napětí tak se automaticky světla nerozsvítí

relé na tišťáku může být jen odpájené - studeňák , kyž to rozděláš kokni po "větších kostkách" a svorkovnicích resp jejich připájení z druhý strany
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

mno neviem či zrovna tento typ disponuje takýmito vymoženosťami :D podľa foto je tam len pár súčiastok, rezistory, kondík, tranzistory alebo tyristory a relátka. zenerku tam nevidím. aj keď by tam mohlo teoreticky byť TL431...
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Tak jsem zkusil ten modrý kabel (dvojitý kabel) zapojit na kostru a světla se normálně sepla. A teď kde je tedy problém? Předpokládám, že je tedy špatné to relátko?

Moc děkuji

DirtyKing
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

môže byť vadné relé alebo spínací tranzistor alebo dačo iné. ak by sme mali presnú schému, dá sa zistiť. alebo vybrať relátko von, ak je na 12V tak ho skúsiť napriamo či aspoň "cvaká" a postúpime ďalej ;) len treba vedieť ktoré piny sú ktoré
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Ok, děkuji. Zkusím koupit to relátko a vyměnit ho, to pro mě bude v tuto chvíli nejjednodušší. Odpájet staré a napájet nové nějak zvládnu. Akorát stále nechápu, proč se světla rozsvítila, když jsem hýbal vývodem D+ z alternátoru?
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

hovorím, relátko nemusí byť zlé, možno zlý kontakt na tom D+ alebo ho odpoj a skús manuálne ho oprieť o +12V a uvidíš či sa rozsvietia. bude sa to tváriť že si už naštartoval. môže to byť hocičo
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

To jsem zkoušel proměřit a napětí na ten D+ jde. Zkoušel jsem ho připojit i na baterku a také nic.
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Tak jsem vyzkoušel vyměnit to relátko (to označené na fotce), avšak bez úspěchu :oops:. Měl by si nějakou radu, co mám vyměnit teď?

Díky moc, už jsem z toho úplně zoufalej :hlava:

Přední strana

Kód: Vybrat vše

http://i.imgur.com/dilL3hT.jpg
Zadní strana

Kód: Vybrat vše

http://i.imgur.com/NUuft2Z.jpg
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

vieš ako, ak budeš bezhlavo meniť, to môžeš meniť do nekonečna. nie je tam mnoho súčiastok. môže byť KO niektorá dióda (1N4007) alebo tranzistor (BCxxx) alebo rezistor. tu treba len merať a skúšať.
DirtyKing
Příspěvky: 12
Registrován: pát 20. kvě 2016 17:42:43

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od DirtyKing »

Jasan, děkuji. Tak do toho se pouštět raději nebudu a holt se budou muset světla zapínat tlačítkem :-). Každopádně moc děkuji za rady a za trpělivost.
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

ano toto je práca pre elektrotechnika ktorý vie, čoho sa má chytiť ;) kedysi som také podobné vyrábál dedovi do felície a funguje dodnes :D svetlá sa mu zapnú za nejaké 3 sekundy po naštartovaní. je to dá sa povedať ešte jednoduchšie ako toto, relé je tam len jedno, jeden tyristor, kondík.....
Xyz255
Příspěvky: 295
Registrován: čtv 08. kvě 2014 14:45:04
Bydliště: Vyškov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od Xyz255 »

Nebo vyměň všechno :D
pipo444
Příspěvky: 596
Registrován: čtv 13. bře 2014 18:35:16
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické rozsvícení světel pomocí OSV-1FEL

Příspěvek od pipo444 »

ano však zas tam nie sú nejaké drahé súčiastky :D akurát by musel zmerať alebo dekodovať farby na rezistoroch a treba mať aj nejakú zručnosť v spájkovaní a nepoškodiť plošný spoj atď. :)
Odpovědět