Vibrácie od motora

Simos 2P
135M, 136M

Vibrácie od motora

Příspěvekod Belo » čtv 15. bře 2018 7:08:36

Zdravím, v prvom rade sa ospravedlňujem ak sa to tu už náhodou riešilo no nenašiel som nič čo by sa stretávalo s mojim problémom..
K veci.. Pri jazde pri prekročení rýchlosti cca 82 km/h začne auto od motora nepríjemne vibrovať. Robí to v rozmedzí otáčok od cca 2300 - 2900 otáčok kedy pri 2800 otáčkach začínajú vibrácie zoslabovať a pri dosiahnutí 3000 otáčok (cca 100 km/h) zoslabnú na štvrtinu.
Pripadá mi to ako by to nestihalo dostatočne premazávať
Kontrolky ale nič neukazujú, po viac ako sekunde od naštartovania motora kontrola mazania zhasne (čítal som že je to lacným olejovým filtrom - tento jav je v poriadku). Pripisujem to motoru pretože po vyhodení rýchlosti a spadnutí otáčok na otáčky voľnobežné vibrácie úplne zmiznú. Skúšal som motor vytočiť na voľno behu a robí to aj tak.

Neviete čím to môže byť? Mám to riešiť alebo je to vzhľadom k najazdenym kilometrom normálne a mám kašľať na to? Ďakujem za odpoveď.
Felicia 1.3 MPI 50kW 2001 (220 000 km)
Belo
Palec nahoru! 0 / Palec dolů! 0

Re: Vibrácie od motora

Příspěvekod ferdamravenec » čtv 15. bře 2018 9:14:24

když to začne dělat zkus sešlápnout spojku asi určitě to přestane ,
závada je na kloubu poloosy nejspíš dlouhý(pravý) na straně u převodovky
ferdamravenec
Palec nahoru! 15 / Palec dolů! 0

Příspěvekod Belo » čtv 15. bře 2018 11:54:57

Ešte som si spomenul, že tak pred cca mesiacom mi trhalo s volantom do prava. Vymenil som gumový silentblok na závaží poloosi a týždeň na to trhanie prestalo, vibrácie zostali.
Môže to byť aj homokinetickym kĺbom pri kolese?
Belo

Příspěvekod ferdamravenec » čtv 15. bře 2018 20:09:51

pokud to trhalo , tak to může být i kineťák
ferdamravenec

Příspěvekod Belo » pát 16. bře 2018 11:44:00

Oka. Dám to vymeniť teda. Ďakujem
Belo

Příspěvekod Belo » pát 23. bře 2018 20:04:08

Zdravím, vraciam sa k tejto téme.
Robí to aj pri státí. To znamená, že sadnem do auta. Natočím motor, pridám na tych 2500 otáčok a celé auto vibruje dokonca aj volant.
Robí to jak pri studenom tak rovnako aj pri zohriatom motore.
Keď jazdím dlhšie v týchto otáčkach tak to zvykne po cca 25 minútach prestať.
Nastavenie vôle ventilov nepomohlo.

Otázka znie. Kde začať? Čo by bolo dobré pozrieť/skontrolovať prípadne vymeniť?
Belo

Příspěvekod PINY » pát 23. bře 2018 20:48:15

Spojka nevíš kdy byla měněná? Mohla by to taky dělat.
Škoda Felicia červená romantická, r.v.1995, 1.3 bmm 50kw
VW Sharan Stríbrňák. r.v.2001, 1.9PD 85kw najeto přes 500 000km
PINY
Palec nahoru! 1 / Palec dolů! 0

Příspěvekod ferdamravenec » pát 23. bře 2018 23:36:31

tak to je problém v přípravě směsi , nebo zapalování
ferdamravenec

Příspěvekod Papi » sob 24. bře 2018 11:18:22

spojka to nejspis nebude, to by vibrace samy neustaly.. Mel jsem rozpadly pritlacak, nejvic to vibrovalo pri zvysenym volnobehu po studenym startu, pak prave kolem 2500... Ale ty vibrace byly neustaly :D
i kdyz me napada, pri soucasnych teplotach chvilku trva, nez se prohreji a zmeknou silentbloky. Nevytvari to pazvuky na volnobeh pri seslapnuti spojky?
Obrázek
Felicia Sport Line 1.3MPI
Papi

Příspěvekod Belo » ned 25. bře 2018 19:54:16

Spojka bola menená presne pred 14 mesiacmi.
No asi mám vymlátené ložisko a to buď na spojke alebo prevodovke, pretože to po naštartovaní začne klepať.
Po zatlačení spojkového pedálu klepanie zmizne, nemá to však vplyv na tie vibrácie.
Ešte som si všimol, že keď vytlačím spojku, tak sa otáčky motora zľahka pozdvihnú a zase klesnú.

Čo ma však udivuje, že to neklepe vždycky.

Keď auto dlho stojí - úplne vychladne a potom ho naštartujem, klepe a trasie sa ako keď výjdeš von do -15°C komplet vyzlečený.
No keď sa zohreje klepanie sa zjemní, niekedy dokonca úplne zmizne. Vibrácie samozrejme zostávajú.

k tým otáčkam ešte poviem, že keď opriem nohu na plyn a zdvihnem motoru otáčky presne na 1000, tak vibrácie zmiznú.
Potom keď pustím plyn, otáčky spadnú na otáčky voľnobežné a zase vibruje.

Pri tom voľnobehu mi to je jedno že to vibruje, je to predsa len starý dekel.
Ale aby som nemohol jazdiť 90 km/h a musel ísť buď do 80 km/h alebo nad 110..
Belo

Příspěvekod PINY » pon 26. bře 2018 15:33:40

Komplet uložení motoru a převodovky jsi kontroloval?V převodovce je oleje dost?
Škoda Felicia červená romantická, r.v.1995, 1.3 bmm 50kw
VW Sharan Stríbrňák. r.v.2001, 1.9PD 85kw najeto přes 500 000km
PINY

Příspěvekod Belo » úte 27. bře 2018 5:57:06

Mechanik mi vravel, že vraj má motor vybuchaný jeden silentblok. Tak ho zamenil za druhý a zistil že tá vôľa je približne rovnaká ako na pôvodnom dielci.
Olej v prevodovke sa menil zarovno so spojkou.
Teraz mám auto u druhého mechanika. Tak mu poviem nech sa pozrie koľko tam je oleja.
Belo

Příspěvekod Papi » úte 27. bře 2018 7:13:10

A ktery silentblok to byl?
Nemenila se tam nahodou vodni pumpa? Ve vetsine jsou silentbloky Vika, ktery jsou tvrdsi, nez original a casem jeste ztvrdnou.
Obrázek
Papi

Příspěvekod Belo » úte 27. bře 2018 10:32:31

Predpokladám že sa menila aj pumpa, pretože sa menili rozvody + tesnene pod hlavou.

Na skoda diely sa ten silentblok volá "lôžko prevodovky".

Teraz nad tým premýšľam že tomuto druhému dám pozrieť aj tú pumpu. Žiaľ nebol som pri Tom prvom mechanikovi keď to vymieňal.

Ten týpek čo pozeral tie silentbloky vravel že casto odchádza nejaký silentblok pri chladiči, ale vravel že je dobrý.

Keby som bol zručnejší tak by som si to spravil všetko sám. Ale nerád sa vŕtam vo veciach o ktorých prakticky neviem nič. Ja osobne som menil len tiahla prevodovky a silentblok ťažiska poloosi pretože bol vydraný a behalo mi to už trochu do strán.
Keď sa trochu vrátim k tým vibráciám, tak môžem povedať že to robilo ešte pred tým ako sa na ňom menili spomínané veci.
Belo

Příspěvekod Papi » úte 27. bře 2018 11:44:37

Jestli jsem hledal spravne, cos popisoval, tak se menil jen hranaty silentblok, ktery slouzi jen jako doraz, na prenos vibraci ma minimalni vliv, maximalne trochu pomuze s hlukem, ale musi byt vse okolo v poradku. Silentblok, na kterem visi prevodovka, je schovany pod nim. Je ale dal od motoru, tak by snad nemel mit na vibrace takovy vliv.

Takze zkus kouknout na tu pumpu, pokud to nebylo tak davno, mela by byt viditelne cistci, nez zbytek motoru :)

Soucast pumpy silentblok, na kterem visi vetsina vahy agregatu. Je pod kapotou dobre videt, je umisteny u praveho tlumice. Je nejvetsi a podle me chyta nejvetsi miru vibraci. Ten silentblok se casto trha a kdyz se vymeni za cinu, muze to u klepat s celym autem (osobni zkusenost) Po vymene za original se auto dost zklidni.

Dalsi silentblok je zespodu, vzadu na diferencialu. Do nej je chycena vzpera, za kterou taha motor v zaberu. Taky byva rozpadly, ale nemel by se projevovat na volnobeh.

Jeste ale porad muze byt varianta, ze se rozpadl pritlacak nebo se jinak rozhodilo vyvazeni spojky. Bohuzel to asi pujde tezko zjistit jinak, nez sundanim prevodovky. Kdy se to vlastne zacalo projevovat?
Obrázek
Papi

Příspěvekod Belo » úte 27. bře 2018 19:33:38

Fúha kamaráde. To vibrovanie sa prejavuje odkedy to auto mám. Zdedil som ho po svojom dedovi. A ten jaksik na údržbu z vysoka s... diely sa na ňom menili až ked auto nebolo pojazdné. Napríklad termostat. Jediné čo robil že olej menil každých 10 000 km. Keď som dostal auto do svojích rúk. Hneď ako prvé som dal vymeniť tlmiče, spojku, rozvody, tesnenie pod hlavou, opravár mi povedal že vymenil aj semering. Vraj bol totálne vydraný nehovoriac o tlmičoch ktoré vraj ked stlačil tak sa len pomaličky vracali do pôvodnej polohy. Bolo to dosť cítiť. Auto bolo úplne dolu a keď som prechádzal skrz koľajnice mal som pocit že som na hojdačke, že spravím salto do boku..
Spojka keď sa dostala do záberu tak vydávala taký zvuk jak zamlčaná stará fanfára. Nechal som mu aj naštelovať ventily a poriadne vyčistiť skrtiacu klapku. Pretože motor pri vyhodení rýchlosti stále zdochol.
:D
Tento rok som dal vymeniť sviečky a automechanik sa mi čudoval ako vôbec môžem naštartovať.

Rozmýšľal som či to vibrovanie nahodou nebude nahodou sposobené čerpadlom na palivo.

Ešte jedna vec. Keď som na vrchu kopca a pomaly prechádzam do klesania. auto prestáva ťahať, tým myslím že začínam brzdiť motorom. Tak sa ozýva taký zvuk jak keby bol celý motor na voľno. Alebo napríklad zastavím na rovinke a zaradím 1. Rýchlostný stupeň. Ručnú nechám uvoľnenú. Začnem s autom hýbať dopredu a dozadu tak pozerám že to má dosť veľkú vôľu.
Neviem možno ozaj by sa hodilo tie silentbloky pomeniť. Zavolám mu a poviem mu že nech to všetko popozerá.
Dám vedieť keď budem vedieť viacej.
Belo

Příspěvekod Belo » úte 27. bře 2018 21:16:44

Volal som s ním, vraj že:
Zadné brzdy - K.O. (pôvodné z výroby)
Čapy riadenia - K.O.
Predné brzdy - nutné vymeniť
Manžety riadenia - vymeniť
Homokineticke kĺby - v poriadku
Brzdové lanovody - nutné vymeniť
Olej v prevodovke - pozrie
Silent bloky - pozrie
Belo

Příspěvekod Papi » stř 28. bře 2018 13:42:21

Nejaka vule je normalni, ale z toho, co tu popisujes, to fakt vypada, ze silenty tam uz ani nebudou a i kdyby nebyly zdrojem zavady, bude dobry je vymenit. Ale dej tam original, ty cinsky fakt nestoji za nic :)
Obrázek
Papi

Příspěvekod Belo » stř 04. dub 2018 22:47:16

:rendeer: No neviem čo tam chalan všetko porobil ale vibracie sa zjemnili. Auto je počas jazdy tichšie a nepláva pri nárazovom bočnom vetre.
Teraz riešim ale ďalší problém a to že auto vôbec nestartuje. Netočí štartér ani necvaká..
Vsade som videl témy kde to chalanom buď točilo a nechcelo chytiť alebo im to aspoň cvakalo. U mňa nič..
Keď auto roztlačíme a motor naskočí tak ide krásne. :D
Po otočení kľučika do prvej polohy pekne počuť bzučať čerpadlo ale pri ďalšej polohe už nič. Na kontrolkách sa pri polohe III rozsvieti výkričník ako pri štartovaní ale to je všetko. Pri zapnutých svetlách sa svetlá nezoslabujú prvé som pozeral poistky a vymenil som prvú zľava 10A čo vyzerala byť prepálená ale nemalo to žiaden účinok..
Belo

Příspěvekod Andy486 » čtv 05. dub 2018 9:40:49

klasika, je tu o tom tém habadej.... zhnitý žltý kábel na štartéry,alebo spínačka. ...keď spojíš plus z baterky priamo na cievku štartéra, roztočí sa? ak hej, hľadaj problém v tom kábli,alebo prípadne spínačke.. resp. úplne ľahko to otestuješ aj tak, že zapneš klúčik, a ak nejdú hmlovky a vetrák kúrenia, tak ten kábel je "rozpojený".
Škoda Felicia GLXI 1,3i Bosch Mono Motronic (1995) tm. zelená metalíza
Andy486

Příspěvekod Papi » čtv 05. dub 2018 12:30:10

Tak tak, taky jsem to ted resil, v mym pripade to byla spinacka. Dva dny jsem startoval spojovanim plusu na civku starteru :D Projevovalo se to ale uz driv, ze sem tam pri startovani starter vynechal, ke konci teda spis sem tam tocil :D Pokud to mas podobne, bude to spinacka. Hlavne tam dej pri vymene original, cina nic nevydrzi.

Zkus z mechanika dostat, co tam povymenoval, samotnyho me to zajima. :)
Obrázek
Papi

Příspěvekod Belo » čtv 05. dub 2018 13:55:12

Ak tomu dobre rozumiem tak môžem ten žltý tenký kabel rozpojit a priamo napojiť + z baterky?
Kábel mám nachystaný len som si nebol istý či môžem tak urobiť.
Ventilátor kurenia sa roztočí po otočeni klucikom do prvej polohy. Tak isto rádio mam urobené na kľúčik a bez problémov funguje.
Belo

Příspěvekod Papi » čtv 05. dub 2018 16:00:54

Ano, pry by to nemelo nicemu uskodit :) Nemusis to tahat az z baterky, plus je hned vedle na starteru. Po nastartovani zluty kabel zas zapoj, jinak se sepne odlehcovaci rele a odpoji vetsinu spotrebicu.
Jen bacha na poradny kontakt, me se obcas stalo, ze ho to na chvili ztratilo a pak to slo pres zuby. Je to fakt nouzovka.
Obrázek
Papi

Příspěvekod Belo » čtv 05. dub 2018 18:56:54

Tak hoši, skúsil som to cez ten kábel a naskočilo to jak vínko. Akurát si musím zohnať hrubší kábel pretože sa mi tento trošku pritavil k štartéru :D :D
Takže štartér je teda OK.
Belo

Příspěvekod Andy486 » pon 09. dub 2018 15:47:31

No ako po víkende, zistil si, či je vada iba v kábli,alebo v tej spínačke? Alebo si iba hľadal hrubý kábel na núdzové štarty ? :lol:
Škoda Felicia GLXI 1,3i Bosch Mono Motronic (1995) tm. zelená metalíza
Andy486

Příspěvekod Belo » čtv 12. dub 2018 18:53:13

Nazdar, objednal som tú spínačku.
Keď už to budem mať rozobraté hneď ju aj vymením.
Dúfam, že to nebude problém v kabeláži.. pretože to bude luxus pátrať kade vedú..
Zaujímavé je, že keď ten žltý kábel zastrcim naspák do štartéra, roztočí sa ventilátor kúrenia. Takže si myslím že by to mohlo byť tou spínačkou... Uvidíme ako to dopadne. Napíšem potom kde bola chyba.
Belo

Příspěvekod ferdamravenec » čtv 12. dub 2018 22:49:07

v 99% je problém v zaoxidování spoje žlutý kabel-konektor u startéru
ferdamravenec

Příspěvekod Belo » pát 13. dub 2018 10:58:32

Hmm, prečo potom ale funguje ventilátor kúrenia keď kábel naspäť zastrčím?
Dneska mi to príde tak sa do toho cez víkend pustím.
Belo

Příspěvekod Papi » pát 13. dub 2018 11:32:22

Ono nemusi byt uplne preruseny, ale muze mit zvyseny odpor. To pak rele funguje normalne, ale nestaci to na sepnuti starteru.

Uvidis, jestli pomuze vymena spinacky. Mne vydrzela 250k kilometru, ale je mozne, ze uz byla jednou menena u drivejsiho majitele. Co jsem si to rozebiral, neni to z principu extra spolehliva soucastka
Obrázek
Papi

Příspěvekod ferdamravenec » pát 13. dub 2018 12:14:33

a třeba když je ten žlutej odpojenej fungujou ti stěrače ?

neměli by ,

a to proto že to dostává napájení přes relé X , a to funguje tak že na ovládací cívku relé je připojen + , na druhý vývod cívky zmíněný žlutý drát ten vede do spínačky a dál ke startéru , nikam jinam nevede , cívka relé dostává minus přes startér(jeho cívku) ,

pokud se startuje relé X má na obou vývodech cívky + , to znamená že nemůže sepnout resp odpojí spotřebiče nepotřebné ke startu a zvyšující odběr z baterie

jak jsem psal > v 99% je problém v zaoxidování spoje žlutý kabel-konektor u startéru
ferdamravenec

Příspěvekod Rob » pát 13. dub 2018 12:34:11

... s tímhle problémem jsem se něco natrápil. Měnil jsem nejdříve spínačku za novou originál Škoda, pak ustřižený a připájený nový konec žlutého drátu na straně ke startéru (ca 30 cm nového kabelu), opět nová spínačka, výměna relé X, opět nová spínačka, nový startér, znova spínačka... a pak jsem auto prodal, takže nevím. Spínačka vždy vydržela tak 5-7 kkm a ca 4 roky jsem nebyl schopen přijít na to, v čem je problém. Nová spínačka to vždy vyřešila, ale pouze na zmíněné 5-7 kkm.
Rob
Palec nahoru! 3 / Palec dolů! 0

Příspěvekod Papi » pát 13. dub 2018 17:19:50

Psal, ze pri zapojeni zluteho kabelu se rozjede vetrak ventilace. Ten je na X, takze rele zrejme funguje

Rob - napada me jedna vec, nemohla byt nacata civka starteru? To by pak byl kontakt ve spinacce vic namahany a rychleji odchazel
Obrázek
Papi

Příspěvekod Rob » pát 13. dub 2018 20:52:11

@Papi: ....to byl důvod,proč jsem startér měnil. Uvažoval jsem tak, že cívka startéru vždy načne skříňku a ta po čase odejde. I když další skříňka odešla až po výměně startéru, je klidně možné, že ji načnul starý startér a proto odešla. Ale další informace o autě už nemám,tak nevím,zda se závada projevila znovu či nikoliv... Faktem je,že jsem povyměňoval snad všechny díly co mají se startovanimz co dělat a stejně jsem se výsledku nedobral. Nejhorší jsou závady typu nalomeny vodič apod. které nejsou na první pohled vidět...startér vyměnit je záležitost na půl hodiny, ale měnit kompletní elektriku to je jiný kafe...
Rob
Palec nahoru! 3 / Palec dolů! 0

Příspěvekod Belo » ned 15. dub 2018 15:20:11

Čaute, tak to bola nakoniec spínačka. :)
Kúpil som originál, tak dúfam, že mi niečo vydrží.
Stará spínačka vydržala 220 000 km.
Belo

Zpět na 1,3 MPi